Okrugli stol: Stanje i perspektive ženskog ekipnog sporta u Hrvatskoj
ZAGREB – Komisija za skrb o ženama u sportu HOO-a, u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa 8. lipnja 2010. organizira okrugli stol pod nazivom „Stanje i perspektive ženskog ekipnog sporta u Hrvatskoj“.
Glavne teme okruglog stola su: recesija i perspektive našega ženskog ekipnog sporta do 2012. godine; zastupljenost žena u ekipnim sportovima i ženskim sportskim ekipama (broj klubova, sportašica, stručnih, upravljačkih osoba) te praćenje ženskog ekipnog sporta u medijima.
Uz uvodno izlaganje predsjednice Komisije za skrb o ženama u sportu Morane Paliković Gruden, o perspektivi hrvatskog ženskog ekipnog sporta govorit će predstavnici Zagrebačkog sportskog saveza (Miroslav Hrženjak), Kineziološkog fakulteta u Zagrebu (Branka Matković) i Hrvatskog olimpijskog odbora (Nada Senčar). Snimku stanja u svojim sportovima prezentirat će koordinatorice Komisije koje dolaze iz najpopularnijih ekipnih sportova (rukomet – Lidija Bojić Ćaćić; košarka – Linda Antić Mrdalj; vaterpolo – Nikolina Otržan; odbojka – Josipa Rupić), a u nastavku ove tematske jedinice predviđena su predavanje gostiju koji će govoriti o iskustvu operativnog rada u ženskim sportskim udrugama (Klaudija Bubalo, Marija Anzulović, Danira Bilić, Miki Damjanić, Gordana Sobol). O slici ženskoga ekipnoga sporta u medijima govorit će članovi Komisije za skrb o ženama u sportu Ratko Cvetnić i Mirna Zidarić.
Proslava Olimpijskog dana 23. lipnja 2010.
Hrvatska olimpijska akademija (HOA) nositelj je projekta proslave Olimpijskog dana 23. lipnja 2010. godine, koji će se realizirati u partnerstvu s Hrvatskim olimpijskim odborom (HOO), Hrvatskim klubom olimpijaca (HKO) i Hrvatskim školskim športskim savezom (HŠŠS).
Centralno događanje proslave Olimpijskog dana u Hrvatskoj bit će Dan Univerzalne športske škole koja će se održati 23. lipnja u Zagrebu gdje će se okupiti između 700 i 800 djece iz cijele Hrvatske uzrasta od 1. do 4. razreda osnovne škole te oko 100 voditelja univerzalnih sportskih škola. Događanju će nazočiti i poznati hrvatski olimpijci koji će imati aktivnu ulogu u prezentaciji pojedinih sportova i u promociji samog događanja.
Olimpijski dan, kojeg je 1948. godine Međunarodni olimpijski odbor (MOO) proglasio kao dan značajan za povijest modernih olimpijskih igara, ima za cilj promicanje olimpijskog pokreta i svih moralnih i pedagoških vrijednosti koje sport donosi društvu u cjelini. Tog dana 1894. godine u Parizu je osnovan MOO i donesena je odluka o održavanju prvih modernih Olimpijskih igara 1896. godine u Ateni. Do 2008. godine Olimpijski dan obilježavao se utrkom pod nazivom „Olympic Day Run“, a od 2009. godine organizacija navedene utrke prerasla je u globalni događaj pod nazivom „Olympic Day“ koji sada uključuje i ostale sportove te je u značajnijoj mjeri poprimio edukativni i sportsko-kulturni karakter uz tri glavna programska obilježja proslave: kretanje, edukaciju i otkrivanje novih sportova.
Danas se Olimpijski dan, 23. lipanj, obilježava u cijelom svijetu, a prema riječima predsjednika MOO-a Jacquesa Roggea: „…taj dan nije poput ostalih blagdana ili državnih praznika. On ne pripada niti jednoj zemlji i ne slavi niti jednog pojedinca… To je jednostavno dan kojim se proslavlja san.“.
Gordana GAČEŠA