IN MEMORIAM: Ante Tešija – neumorni atletski trener i zaljubljenik u atletiku

KARLOVAC – Karlovački sport ostao je bez još jednog velikog čovjeka. U Atletski klub Karlovac stigla je tužna vijest da je u Crikvenici u 100-oj godini života (rođen je 29.10.1913. u Splitu), preminuo Antun Tešija, nekadašnji atletičar, trener i sportski djelatnik. 

Među karlovačkim atletičarima Tešija je najčešće spominjan kao najvažniji pokretač poslijeratne atletike u Karlovcu, gdje je, u svega nekoliko godina, karlovački klub ni od čega postao prvim atletskim klubom Hrvatske. Najveći doprinos prilikom oživljavanja poslijeratne atletike u Karlovcu Tešija je dao kroz trenerski posao. U vrlo kratkom periodu, vrijednim radom i uz puno talenta Tešija je u tadašnjem  „Željezničaru“  s drugom poratnom generacijom atletičara osvojio treće mjesto u prvenstvu Hrvatske u saveznom programu. To je bila tek najava velikih stvari koje će Karlovačka atletika predvođena Krešom Račićem,  Kuzmanićem, Markulinom, Krajačićem, Žganecom, Helom Markulin, Nenom Cvjetičanin, Brankom Lišnjak i drugima postići. Ovi atletičari i atletičarke osvojili su niz prvenstava Hrvatske i Jugoslavije, postavili brojne državne rekorde, a Račićev rekord od 60,28 u kladivu, upisan je u povijest atletike kao prvi hitac preko 60 metara u bivšoj državi. Kruna uspjeha je 1955. godina kada Atletski klub Željezničar postaje seniorski prvak Hrvatske i u muškoj i u ženskoj kategoriji. Svega toga zasigurno ne bilo bez vrijednog trenera Antuna Tešije.

Najbolji dokaz o važnosti Tešije kao trenera ali i animatora i požrtvovnog sportskog djelatnika vidjela se nakon njegov odlaska iz Karlovca,  kada je drastično pala kvaliteta, a prema novinskim napisima, prijetilo je čak i gašenje kluba.  Treba spomenuti i da su velike uspjehe nakon drugog svjetskog rata karlovački atletičari postigli trenirajući uglavnom na nogometnom stadionu u Senjskoj ulici. Za daljnji iskorak, atletičarima su trebali bolji uvjeti, počevši sa stadionom. Upravo je Ante Tešija bio idejni tvorac stadiona kraj Korane, kojeg i danas koriste karlovački atletičari. Novi stadion kraj Foginovog kupališta otvoren je 21. rujna 1952. godine, a atletika tada slovila za najmasovniji i najkvalitetniji sport u Karlovcu.

Iako u poznim godinama bio je veliki zaljubljenik u atletiku i neumorni sportski djelatnik i trener, trenirao je najmlađe atletičarime. Kad god bi s njima odlazio u Zagreb nikad nije prošao pored Karlovca a da nije svratio. Tako smo ga prije četiri-pet godina znali susresti na Kvaki gdje je nakon natjecanja u Zagrebu dovodio svoje mlade atletičare na ručak.

 Ispraćaj Ante Tešije biti će u ponedjeljak, 3. rujna u 17 sati na gradskom groblju u Crikvenici.

KAŠonline

Jedna misao o “IN MEMORIAM: Ante Tešija – neumorni atletski trener i zaljubljenik u atletiku

  1. Tužna vijest, atletika je izgubila velikog trenera i jš veću osobu.

Komentari su zatvoreni.