Pisanje kolumni iz tjedna u tjedan iziskuje određeni napor i pripremu teme. Ako se u međuvremenu dogodi da kolumnisti ponestane motiva tada nastaje problem. Međutim, kad sam počeo pisati ovaj tekst nisam niti slutio da će me on odnijeti na područje koje unatrag mjesec-dva, oduvijek, zaokuplja športsku javnost, pa tako naravno i karlovačku.
Da je trenerska profesija nestabilna i neizvjesna potvrđuje svima nam dobro znani primjer Igora Pamića koji je, unatoč uspješnim rezultatima s NK Karlovac, morao napustiti plavo-bijelu klupu. Na primjer, Pamića su doveli obećavši mu nerealne prihode koje kasnije nisu mogli izvršiti. Najgore je što su mu kasnije «prišili etiketu» da je otišao zbog toga što je imao megalomanske financijske zahtjeve. Trenutni bljeskovi momčadi rezultat su višegodišnjeg dobrog rada Pamića s momčadi i, da se ne bi previše zanosili, tek „bljesak“ zamjenskog trenera Lušića.
Stevica poput dežurnog “vatrogasca”
U posljednjih 10-12 godina NK Karlovac je promijenio bezbroj trenera, možda između 15 i 17. «Rulet» će se kad-tad opet zavrtati i zaustaviti, recimo na «Štefu» Beniću koji će se opet, poput «dežurnog vatrogasca», prihvatiti funkcije trenera jer voli nogomet i klub. Uprava nažalost nije sposobna naći dugoročno rješenje zbog neimanja novca pa je prisiljena davati lažna obećanja koja ubrzo postanu neispunjena i rasplinu se u zraku poput balona od sapunice.
Ako se po jutru dan poznaje, sljedeća – jesenska prvoligaška sezona NK Karlovac, mogla bi biti kudikamo turbulentnija. Naime, sve što se dogodilo ovoga proljeća ne sluti na dobro i ne obećava puno iz vrlo jednostavnog razloga što više ne postoji niti trunka povjerenja javnosti u ljude koji vode NK Karlovac i to da su u stanju barem nekoliko mjeseci izgurati klub a da se ne zabilježi bilo kakav eksces prouzrokovan odlaskom igrača ili otkazom treneru. Zaista je tužno što se ovaj klub koji je prirastao srcu mnogih Karlovčana nikako ne može podići iz gliba u koji je ovoga proljeća (ne)očekivano upao. Još je tužnije što pojedine manje gradske i manje bogate sredine bolje organiziran i sređen prvoligaški klub od karlovačkog.
Koliko je trenerska profesija u Hrvatskoj nesigurna dovoljno govori podatak da treneri u našim najvećim klubovima, Hajduku i Dinamu, nisu uspjeli dugo ostati na svojim mjestima. Splićani su u zadnje vrijeme promijenili toliko trenera da se u ovom trenutku teško sjetiti tko je novi strateg Bijelih. Zadnji primjer Vahida Halilhodžića, uspješnog trenera zagrebačkog GNK Dinamo, također čude. Posljednjih tjedan-dva dana novinski su stupci bili puni naslova i tekstova o Vahinom napuštanju kluba iz Maksimirske šume. Da li je po srijedi „cjenkanje“ za bolju plaću ili ponuda nekog drugog kluba, razmimoilaženje s „prvim Dinamovcem“, teško je odgonetnuti. U koliko Halilhodžić napusti nogometnog prvaka države mogao bi „u vjetar“ otići dvogodišnji rad na stvaranju i koncepciji sadašnje Dinamove momčadi. Posljednja vijest je da “Vaha” ostaje?
Drugačiji primjeri
Dobra smjena trenera dogodila se u HRK Karlovac. Umjesto stručno vrlo diskutabilnog Drage Mikulčića na klupu karlovačkog rukometnog prvoligaša ponovno je vraćen, „karlovačko dijete“, Dražen Požar. Bez obzira na plasman na ljestvici koji baš i nije optimističan Požar je u vrlo kratkom vremenu momčadi vratio igru, dao šansu mladima te su u zadnjih par utakmica iznenadili igrom i rezultatom. Kompilacija mladosti i iskustva koju protežira karlovački trener daje nadu domaćim igračima, zadovoljava pridošle koji se u Karlovcu osjećaju kao doma i koji su, poput vratara Bilušića te Raiča i Mandalinića, vrlo pozitivni spram cjelokupne momčadi, daje nadu da će rukometni prvoligaš do jeseni još jačati i na svoje utakmice prigrliti još više publike.
Dobar lokalni trener je i Dugorešanin Ivan Maraković, neumorna „krtica“, koji je svojim stručnim i upornim radom podigao dugoreško streljaštvo na stepenicu više u Hrvatskoj. Dakako, streljaštvo nije nogomet, rukomet, odbojka i košarka gdje „trenerske glave“ padaju k’o od šale.
Od tzv. profesionalnih učitelja koji su financirani iz programa Grada Karlovca preko KŠZ ističu se dobrim i stručnim radom veslački trener Zlatko Katušin, atletski trener Saša Belčić i trener tenisača Dejan Gačić.
Zanimljivo istraživanje
Koliko su promjene trenera korisne u hrvatskom i u ovom našem lokalnom karlovačkom slučaju, teško je ustvrditi bez temeljitije studije, odnosno analize. Budući da takva u našoj zemlji još nije napravljena, možemo se poslužiti zanimljivim istraživanjem koje je napravljeno u Njemačkoj. Naravno, uz napomenu da se ozračje u hrvatskom a pogotovo u karlovačkom športu, kudikamo razlikuje.
Uručivanje otkaza trenerima u posljednje vrijeme vrlo je popularno ako se radi o klubovima koji se nađu u rezultatskoj krizi. No, prema njemačkom istraživanju, kojeg su izradili stručnjaci na Sveučilištu Münsteru, takav postupak ne pomaže klubovima. Nakon analiza 206 slučajeva otkaza u Bundesligi u vremenskom razdoblju od 35 godina, 1963. do 1998., zaključci su prilično jasni. Tri-četiri utakmice nakon promjena trenera vidljiv je napredak u igri, koji ubrzo nestane, tvrdi Alexandar Tippenhauer, jedan od nositelja ovog projekta, čiji se otac Hans – Dieter, našao u istraživanju.
Naime, dobio je otkaz u «Arminiji» iz Bielefelda 1980. godine. Analizirajući po 12 utakmica prije i poslije otkaza Nijemci su došli do zaključka da se rezultati u tim razdobljima praktički i ne mijenjaju. Istraživanje, koje je bilo predstavljeno na kongresu športskih znanstvenika u Munsteru pokazuje kako se 70 posto klubova koji «nogiraju» trenere, na koncu sezone nađu pri dnu ljestvice, odnosno među sastavima koji se nalaze na posljednjoj trećini ligaške ljestvice.
Klubovi, također, često dovedu nove trenere, kako bi izbjegli zonu ispadanja, ni tada ne uspiju u toj nakani. Prema istraživanju 59,6 posto klubova koji u toj namjeri uruče otkaz klupskom strategu a kraju ispadnu u niži rang natjecanja, dok se samo 37 posto onih koji ostaju vjerni svojim trenerima srozaju u niži rang natjecanja.
U međuvremenu, njemački su navijači već počeli s okladama o prvom otkazu u novoj sezoni Bundeslige. Kod nas je favorit novi trener NK Karlovac! Kudikamo sreće da iz analize o kojoj smo pisali, bez obzira što se ona ne može usporediti s karlovačkim primjerom, čelnici NK Karlovac izvuku pouku za dobrobit nogometa i kluba.
Zanimljivo će biti kada se Karlovac ponovno susretne s Paminjom.Ali sada kao trenerom protivničke momčadi.
Gospodine Bakiću, u kolumni, među pozitivnim primjerima, svakako je trebalo pronaći mjesta za Gorana Zeca, trenera odbojkašica Plavog zmaja, koji je u pet godina kontinuiranog rada doveo jednu praktički srednjoškolsku ekipu do naslova prvakinja Druge lige!
karlo says: Slažem se s Vama. zasigurno da su odbojkašice Plavog zmaja postigle lijep uspjeh. Ovdje sam spomenuo samo trenere ili profesionalne sportske učitelje koji se plaćaju iz proračuna, odnosno športske zajednice (Katušin, Belčić, Gačić). U kolumni međutim nije moguće spomenuti sve pozitivne, kao niti sve negativne događaja ili pojedince. Kako vidinm shvatili ste poruku kolumne a to je meni bitno. Hvala na sugestijama. Kad bi komentirao samo dugoreški šport tada bi “Zmajevke” imale počasno mjesto.
Mislim da je osnovna razlika između trenerskih smjena u europskim zemljama i kod nas, bez obzira o kojem se sportu radilo, što u Europi trenere smjenjuju isključivo loši rezultati, dok kod nas do smjene trenera dolazi kad se ‘digne’ raznim Mamićima, Svagušama, Turkovićima…
pa nije se Špeharu digo da smjeni Karačića,osim toga Pamić je imao previše i ovlasti i para,svaka ćast plavom zmaju i njgovom predcjiedništvu
Treneri su nažalost potrošna roba “znalaca” koji vode klubove i odlučuju u športu. Nevezano na NKK, najbolje rezultate u KA športu sa časnim iznimkama, ostvarili su domaći športaši i treneri!
Diste, šta to znači da je Pamić imao previše ovlasti i para??? Imao je ovlasti kakve pravi trener i treba imati (osim ako ne misliš da bi recimo procjenu je li neki igrač pojačanje ili ne trebao donositi Turković), a para je imao onoliko koliko su mu neki obećali da će dobiti i s njim potpisali ugovore (nije si ih sam potpisao, a čak i dio love nije ni dobio)… Pamić je jedan vrlo tipičan primjer kako se smjenjuju uspješni treneri iza kojih stoje rezultati, a samo iz razloga što se nekom moćniku ‘digao’… No, nažalost nije i jedini takav primjer…
Ovo je tipična kolumna čovjeka koji ne voli nogomet a stalno piše o njemu. Klub nikako da se digne iz gliba!? Manje sredine su sređenije? Koje? Možda Varaždin gdje godinu dana nisu dobili plaću? Jebate, klub je šesti! A o smjenama trenera najbolje govori to da valjda nitijedan klub u Hrvatskoj nije imao istog trenera 4 godine a Karlovac je.
Turković je nesposobna samozaljubljena budala ali ova kolumna je pretjerana i to su osobne antipatije autora prema nogometu.
Iz pojedinih komentara se da zaključiti da neki ili nisu ozbiljno pročitali kolumnu, ili ne razumiju poruku teksta! Niti su Pamić i Turković nešto što, osim trenutno, obilježava karlovački nogomet. NKK je u svojoj gotovo stogodišnjoj povijesti imao uspona i padova, uspjeha i rezultata koji su možda vredniji nego ovi koji se toliko glorificiraju. Uvijek je bilo ljudi i opet će se naći,koji su klubu pomogli onda kada je bilo najteže. Kako osigurati milijun i više kuna mjesečno za klupsku aktivnost, pitanje je koje je u današnjoj situaciji nemoguća misija, ali u protekle četiri godine to je netko uspijevao! Dali bi rezultati bili takvi da nije bilo problema mijenjati gotovo cijelu momčad za svaku novu sezonu. Uspješnost rezultata je skladna kompozicija igraća, trenera i uvjeta ali netko to mora konkretno i financijski popratiti. Na kraju, komentari o pretjeranosti kolumne i nečijim antipatijama u najmanju su ruku maliciozni i bez imalo kontemplativnosti.
A gle i tvoj komentar je somnabulna idolatrija s perpleksivnom notom.
jura says , moj komentar je realnost trenutka i razumljiv u konstataciji, ali osobno i demokratsko je pravo da svatko ima svoje promišljanje, pa je tako i tvoj komentar stvar osobne slobode promišljanja i javnog izražavanja.
na žalost svi ste vi u pravu.A pazite sad;klub NKA dovodi trenera u školu nogometa koji nikad,ali nikad nije igrao (bar polu ozbiljan)nogomet za kategoriju 97-98 godište.Sad kad djecu znaći 13 i 14 godina treba najviše učiti Đuka dovodi Kišpatića iz Duga Rese za trenera.Doduše čovjek ima B licencu ali ne zna puknuti loptu 30 met..Po ovomu svemu što se i kako radi Ture budućnost je ne upinta i banana već kora od banane
g.Bakić molim Vas ako je ikako moguće doznati po čijoj direktivi i zašto je djeci koja su išla na turnir u Grćkoj postavljen uvjet tko ne kupi opremu Erree (a tom prilikom nema ništa kratkog već sve zimsko) ne može ići a klub u žup.ligi ne nosi navedenu marku već bivšu,-zašto su na taj turnir išla i po čijem prijedlogu(dali Đuke) djeca koja inače ne igraju za kategorije koje su išle,a oni koji stalno igraju nisu našli mjesto-
Jadni roditelji i njihovi novčanici , najprije su kupovali opremu od (mislim) Macrona , pa sada Errea ,tko zna šta je sljedeće ,a djeca to odrastu za pola sezone , zašto klub nije dao 20% ,a roditelji 20% cijene pa oprema ostaje klubu a djeca participiraju tek jedan dio ,nazovimo to kao najam opreme , a o trenerskom i inom kadru u klubu je više smiješno i komentirati , A DRAGI RODITELJI VI I DALJE PUSTITE DA VAS SE ISKORIŠTAVA DA BI MOGLI REĆI KAKO DJECA IGRAJU U KARLOVCU ,SVI TRAŽITE ISTUPNICE I SA KLINCIMA U MOSTANJE ,KORANU , REČICU , VATROGASAC, KUPU ,tako i tako neće puno više naučiti u Karlovcu , samo će doživjeti više nepravde i zamrzit će nogomet jer neki jednostavno moraju igrati a ne znaju hodati . O struci u Karlovcu je već sve rečeno , podobni i poslušni , čudi me Đuka , ali i on misli na svoj džep , još malo i dolazi kraj prvenstva ,mislim da ćemo svi biti začuđeni a neki i iznenađeni .PRIČEKAJMO JOŠ MALO I MASKE ĆE PASTI
Jadni roditelji i njihovi novčanici , najprije su kupovali opremu od (mislim) Macrona , pa sada Errea ,tko zna šta je sljedeće ,a djeca to odrastu za pola sezone , zašto klub nije dao 80% ,a roditelji 20% cijene pa oprema ostaje klubu a djeca participiraju tek jedan dio ,nazovimo to kao najam opreme , a o trenerskom i inom kadru u klubu je više smiješno i komentirati , A DRAGI RODITELJI VI I DALJE PUSTITE DA VAS SE ISKORIŠTAVA DA BI MOGLI REĆI KAKO DJECA IGRAJU U KARLOVCU ,SVI TRAŽITE ISTUPNICE I SA KLINCIMA U MOSTANJE ,KORANU , REČICU , VATROGASAC, KUPU ,tako i tako neće puno više naučiti u Karlovcu , samo će doživjeti više nepravde i zamrzit će nogomet jer neki jednostavno moraju igrati a ne znaju hodati . O struci u Karlovcu je već sve rečeno , podobni i poslušni , čudi me Đuka , ali i on misli na svoj džep , još malo i dolazi kraj prvenstva ,mislim da ćemo svi biti začuđeni a neki i iznenađeni .PRIČEKAJMO JOŠ MALO I MASKE ĆE PASTI
diste, mislim da ovo prvo nije sumnjivo, sponzorski ugovor je sponzorski ugovor jbg. županijsku ligu im vajlda toleriraju, ali za međunarodna natjecanja moraju koristit službenog sponzora.
ovo drugo je već puno veći problem, zvuči mi kao švercanje starijih igrača da se postigne bolji rezultat.
kaj se tiče struke, jebiga, nemojte pretjerivat. sigurno ima muljaža, di je Turković tu trava ne raste, ali nemojte sad prodavat te fore “u Karlovcu neće naučit više nego u Vatrogascu”, je, da, zato klinci Karlovca sve vršnjake deru s 8:0 zato jer se u Vatrogascu jednako nauči.