Karlovac ispred svih

Ono što se je u protekla dva vikenda događalo i moglo vidjeti u Karlovcu gdje je održano državno prvenstvo u mini rukometu i super mini rukometu, zavređuje šezdesetak redova osvrta u ovoj kolumni koja je, ako niste znali, zakoračila u drugu godinu neprekidnog objavljivanja na ovom portalu.

Rukometna škola Karlovac deset godina uzastopno u Karlovcu organizira prvenstvo Hrvatske u mini i super mini rukometu. Ovogodišnji je turnir bio 10. jubilarni za Karlovčane, a sveukupno 11. po redu, što znači da je samo jedan održan izvan Karlovca. Posjetili su ga ministar Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Radovan Fuchs i predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza Sandi Šola. Oboje nisu zaboravili napomenuti da se sve više u čitavoj državi stavlja naglasak na mlade, u ovom slučaju na mini rukomet, ali i da su osobno zadovoljni suradnjom sa Školom te su bili vrlo impresionirani atmosferom, brojem malih rukometaša i rukometašica i njihovom ozbiljnom pristupu utakmicama. Ovo nikako nije subjektivna ocjena spomenutih čelnika već kompetentan stav osoba koje su danas na vrlo značajnim funkcijama u državi, i strukovnom savezu.

Baza za hrvatski rukomet

Neminovno je, dakle, da se mini rukomet igra u sve više sredina diljem Hrvatske i da je to projekt koji zasigurno pridonosi kvaliteti hrvatskog rukometa koji je danas među prvim sportovima, s obzirom na postignuća naše reprezentacije na olimpijskim, svjetskim i europskim prvenstvima.

U dvije nedjelje sveukupno je na parket ŠSD i još dvije dvorane u gradu istrčalo 2700 djece iz 220 klubova koja su se natjecala u četiri kategorije. Posjetitelja je bilo gotovo dvostruko više ako se uzmu u obzir da je bilo gotovo 500 trenera i voditelja ekipa i roditelja koji su doputovali s djecom… Pod kontrolom predsjednika RŠK i Organizacijskog odbora Miloša Đankovića turnire je bez ijedne greške sprovelo 180 volontera – članova Organizacijskog odbora. mali karlovački rukometaši su na prvenstvu ostvarili do sada najveći uspjeh osvajanjem dva prva mjesta, jedno mjesto viceprvaka i jedno deveto mjesto.

Najbrojniji u Europi

Prema neslužbenim podacima PH u mini i super mini rukometu nadilazi sva očekivanja i danas je najbrojniji turnir jednog godišta u Europi. Stoga nije nimalo neskromno konstatirati da u ovom trenutku karlovačku organizaciju nije lako ponoviti. Prema tome nije se do sada još našao klub ili sredina koji su u stanju nadmašiti Karlovac u organizaciji, pa bi se i naredna prvenstva opet mogla igrati u gradu na Korani.

Rukometna škola Karlovac koja danas broji 500 polaznika zasigurno ne bi dobila organizaciju 10 prvenstava da se iz prvenstva u prvenstvo nije dokazala sposobnim organizatorom. Na organizaciju natjecanja utrošeno je oko 170.000 kuna, a podršku im je pružilo čak 112 raznih sponzora.

Prihodi i rashodi prvenstva

Unatoč primjerenom odazivu sponzora organizator je ove godine imao podosta financijskih problema pa je za očekivati, prije svega od športskih asocijacija grada i županije, konkretnu i pravodobnu pomoć, naročito kad se proklamira ulaganje u mlade i u sport. Boljeg primjera za to od okupljanja rukometne budućnosti u Karlovcu nema. Uz RŠK oni kod karlovačkog gradonačelnika i župana karlovačkog trebali biti inicijator da se već ove godine za idući turnir sklopi ugovor s HRS-om oko trajne organizacije turnira u Karlovcu. Tada bi RŠK znatno lakše bilo prikupiti potreban novac, pa i iz proračuna spomenutih institucija.

Organizacija državnog prvenstva nije malo koštala. Istina, klubovi sudionici plaćaju kotizaciju u visini 700 kuna. U cijeni kotizacije momčadi su imale majice s logom za sve sudionike što je oko 60 posto troškova (610 kuna po polazniku) te još 28 tisuća kuna koji su raspoređeni za troškove sudaca, liječnika, prijevoza, VIP salona itd. Iz Škole se nadaju da će ostvariti minimalni  prihod što će uložiti u kupnju novih lopti, dresova, trenirki i ruksaka …

Znadu li u KA-rukometu što s RŠK dobivaju

Financiranje škole mnogima na žalost “bode oči” jer misle da pojedinci tu “frču veliku lovu”. Međutim, kad se napravi približna matematika onda se može vidjeti da to baš i nije tako. Mjesečna članarina iznosi 100 kuna po polazniku onda je mjesečni prihod cca 300.000 kuna jer je naplativo oko 80 posto. Trošak Škole po polazniku iznosi 670 kuna za trenirku, dres, loptu, ruksak… Za razliku od većine karlovačkih klubova treneri u Školi rukometa imaju redovite mjesečne stimulacije za svoj rad što je oko 1500 kuna po treneru pa to iznosi otprilike oko 27.000 kuna mjesečno. To nije jedini trošak. To su troškovi natjecanja (prijevoz, suci, nadzornici, zapisničari…) za 11 ekipa u Međužupanijskoj rukometnoj ligi što je oko 8.000 kuna po ekipi, sveukupno 88.000 kuna godišnje.

U konačnici karlovački rukomet s “vojskom” od pet stotina polaznika Rukometne škole Karlovac ima perspektivu kao možda niti jedan drugi karlovački šport. Naravno, u koliko tu “zlatnu rudu” vodstvo i struka svih karlovačkih rukometnih klubova bude znala iskoristiti, potencijal kojeg ima, i ne dozvoliti da nakon prerastanja u Školi rukometa igrački kadar nestane kao da nikad nije niti postojao, KA-rukomet ima budućnost.