Uspješna ljetna žetva hrvatskih mladih športaša nije zaobišla Karlovac

Prognozeri govore da su glavni kandidati za medalje na Europskom vaterpolskom prvenstvu koje se trenutno igra u Zagrebu Hrvatska, Srbija i Crna Gora – sve nekadašnje republike raspadnute Jugoslavije a danas samostalne države. Povijest nas ući da ne bi trebalo iz kruga favorita izostaviti niti Mađare, osvajače čak 16 medalja od 1990. godine do danas. Hrvatska je u posljednjih 20 godina osvojila pet medalja (OI Atlanta 1996. bronca, SP Mebourne 2007. zlato i Rim 2009. bronca, EP Firenca 1999. srebro i Kranj 2003. srebro) – Srbija i Crna Gora 14 medalja. U svakom slučaju spomenute tri reprezentacije zaslužuju epitete najvećih kandidata za kontinentalnu vaterpolsku krunu. Mi bismo svakako htjeli na tronu vidjeti Hrvatsku, međutim na posljednjih 10 Europskih prvenstava, od 1989. godine, samo su u dva navrata domaćini osvajali zlatnu medalju. Opreza zato ne bi trebalo manjkati.

Kadetska vaterpolo reprezentacija
Sjajna uvertira zagrebačkom EP-u bio je izvrstan uspjeh kadetske vaterpolske reprezentacije Hrvatske (igrači do 15 godina) koja je postala prvak svijeta pobijedivši nedavno na međudržavnom turniru Memorijal «Darko Čupić» u Zrenjaninu. Zbog jakosti i kvalitete ovaj je turnir još i neslužbeno prvenstvo svijeta.
Tjedan dana prije je Hrvatska vaterpolska reprezentacija (do 17 godina) na EP-u u njemačkom Stuttgartu osvojila brončanu medalju.
Vaterpolo je, dakle, na dobrom putu da ova godina bude njihova – jedna od najuspješnijih dosad. Tri hrvatske reprezentacije su u jednoj godini, a prije okončanja zagrebačkog EP-a, osvojile četiri medalje – seniori su uzeli srebro i broncu, reprezentacija U-17 srebro, kadeti zlato.

Plivači s invaliditetom
I dok analiziramo vodene športove trebalo bi podsjetiti i na velik uspjeh što su ga nedavno postigli plivaći s invaliditetom. Oni su se sa Svjetskog prvenstva iz Eindhovena vratili sa šest medalja (dva zlata, dva srebra i dvije bronce). Ostvarili su dva svjetska i jedan europski rekord (Mihovil Španja – 12 osobnih rekorda, 14 finalnih nastupa, štafeta 4×100 metara mješovito – Šinovčić, Španja, Vincetić, Mamić isplivala je hrvatski rekord 4:51,28) kao i Sanja Milojević na 5000 metara 1;07:33.25, prvi puta u jednoj smo disciplini (S7 100 metara leđno) imali dva finalista (Sinovčić i Španja), a u konkurenciji 700 plivača iz 57 zemalja, naša je reprezentacija zauzela 20. mjesto. Sjajan uspjeh!

Olimpijske igre mladih
Odlične vijesti stigle su iz Singapura s prvih Olimpijskih igara mladih. Olimpijskom pobjedniku na 50 metra prsno Ivanu Capanu pridružila se i judašica Barbara Matić koja je u kategoriji do 63 kg osvojila broncu.
Šest pobjeda i jedan poraz. Tim su redoslijedom hrvatski mladi košarkaši došli do srebrne medalje u Singapuru… itd.
U konačnom zbiru hrvatski športaši osvojili su četiri medalje u Singapuru. Zlato je osvojio plivač Ivan Capan (50 m prsno), srebro košarkaši (košarka 3 na 3) i dvije bronce judašica Barbara Matić (pojedinačno i ekipno).
Na prvim OIM sudjelovalo je 3522 sportaša, 1850 službenih osoba iz 205 nacionalnih olimpijskih odbora. Najuspješniji su bili športaši NR Kine koji su odvojili 30 zlatnih medalja, Rusija je druga po uspješnosti sa 19 zlata i Južna Koreja treća 11 zlatnih medalja.
Prve Zimske olimpijske igre mladih održat će se u Innsbrucku 2012. godine, a druge Olimpijske igre mladih 2014. godine u Nanjingu (NR Kina).

Kadetska ženska košarkaška reprezentacija
Hrvatske kadetkinje s Europskog košarkaškog prvenstva (U-16) vratile su se sa srebrnom medaljom. Zlato će još malo pričekati ali je i ovo već sjajan uspjeh hrvatske ženske košarke.

Hrvatska kadetska rukometna reprezentacija
Hrvatska kadetska rukometna reprezentacija (U-18) koju vodi Silvijo Ivandija, bivši trener karlovačkog prvoligaša, a za nju su nastupili i nadareni karlovački rukometaši Dominik Smojver i Luka Prezelj te ovogodišnja prinova kluba Stipe Mandalinić, osvojila je krov Europe okitivši se zlatnom medaljom na EP-u u crnogorskoj Podgorici.
Iako su slovili za pritajenog favorita uoči polaska na svoj prvi Euro, naši igrači skromno su kročili put do zlata. Zasluge za to pripadaju i Karlovčanima – pomoćnom treneru Ivana Pavlakoviću i tehniku reprezentacije Stipi Smojveru, kao i igračima Ivanu Bačiću i Sandru Obranoviću koji su do posljednjeg trenutka bili s kadetskom reprezentacijom ali su ispali s liste prvih 16 putnika za Montenegro.
Zlatna perspektiva hrvatskog rukometa su: tri Filipa – Ivić, Štembal i Čelić te Luka Šebetić (svi CO Zagreb), Matej Ašanin i Šime Ivić (Split), Luka Prezelj, Dominik Smojver i Stipe Mandalinić (Karlovačka banka), Petar Mucić, Mirko Herceg i Mijo Tomić (Ljubuški), Ivan Sršen (Metković), Teo Čorić (Poreč), Ante Kaleb (Dugo Selo) i Ivan Horvat (Bjelovar).
Hvala Silviju Ivandiji što je i u Karlovcu prepoznao kvalitetu i na taj način pripomogao afirmaciji karlovačkog rukometnog prvoligaša ali i Rukometnoj školi Karlovac kao “inkubatoru” rukometaša u “KA bazenu”.

Nagrada «Dražen Petrović»
Prestižnu Nagradu «Dražen Petrović» koju dodjeljuje Hrvatski olimpijski Odbor za mlade i perspektivne športaše 2010. dobili su: Barbara Matić, judašica i Filip Hrgović, boksač – svjetski juniorski prvak u super teškoj kategoriji. U ekipnoj konkurenciji Nagrada je pripala muškoj kadetskoj košarkaškoj reprezentaciji  (Mislav Brzoja, Martin Junaković, Karlo Lebo, Ivan Jukić, Dino Šamanić, Dario Šarić, Dominik Mavra, Antonio Črnjević, Tomislav Radoš, Nikola Urli, Daniel Zovko, Filip Bundović) koji su na EP-u osvojili zlato i isto tako ženskoj kadetska košarkaška reprezentaciji U-16 (Ana-Marija Begić, Lana Pačkovski, Inja Butina, Ivana Tikvić, Ružica Džankić, Antonija Chiabov, Iva Cigić, Andrijana Cvitković, Anja Majstorović, Dana Šarić, Lucija Martinović, Karmen Čičić) koje su u kolovozu u Grčkoj na EP osvojile srebrnu medalju.
Svečana dodjela Nagrade „Dražen Petrović“ planirana je u petak, 10. rujna 2010. godine u Muzejsko-memorijalnom centru «Dražen Petrović» u Zagrebu, povodom osnivanja HOO-a i proslave Hrvatskog olimpijskog dana (HOD).

Zaključak za kraj
Uspješna ljetna žetva mladih i perspektivnih hrvatskih športaša među kojima su i karlovački rukometaši više je nego ohrabrujuća za hrvatski šport. I ne samo po brojnosti već i razini športskih rezultata, od europskih do svjetskih prvenstava. Za seniorski uspjeh reprezentacija trebat će još puno rada i strpljenja. Najvažnije je da je dobro krenulo a uspjeh reprezentacija trebao bi povući i bolje rezultate u klubovima. Shodno tome mislimo i na karlovački rukomet koji ima svoje zlatne kadete. Još samo da i u prvenstvu Premijer 1. Hrvatske rukometne lige koje starta u subotu dobro zaigraju…