Mnogima koji su prelistavali Švegarove knjige o povijesti karlovačkog športa poznato da je tradicija hokeja u Karlovcu duga i uspješna. Datira iz 50-ih godina prošlog stoljeća kad je Karlovac i mao vrlo jak klub i iznad svega vrsne hokejaše koji su igrali za zagrebačke i beogradske klubove. Tijekom 70-ih godina prošlog stoljeća hokejaški se klub gasi, a obnovljen je prije šest godina, s otvaranjem leda u „Partizanu“. Danas KHL Karlovac ima oko 200 članova koji rade u dvije sekcije. Hokej na ledu, natječu se Mariborskoj ligi – (najveći uspjeh je osvojeno 1. mjesto u sezoni 2009. /10.) i hokej na rolama – Inline – (najveći uspjeh je 2. u Hrvatskoj ligi 2009. godine). Broj članova kluba mogao bi zasigurno biti puno veći ali je led održiv manje od dva mjeseca godišnje tako da se članstvo limitira jer se jednostavno ne može pružiti adekvatna usluga svima koji se žele baviti klizanjem ili hokejom. Kod hokeja na rolama sustavan rad je također otežan zbog vremenskih uvjet. Kad je igralište vlažno nema igre, kao i zbog činjenice da na igralištu nema reflektora.
Poznato je da su svi športovi u početku „mali“ i ništa se ne dobiva bez truda. Sjetimo se da je tek 1911. godine prošloga stoljeća skupina „čeških“ studenata u Split donijela nogometnu loptu. Trebalo je puno godina i strašno puno rada i upornosti da se nogomet razvije u ovo što je danas. Isto očekuje svaki drugi šport koji utire put pa tako i karlovački hokej na ledu i inline koji je ponovnom uspostavom prošao svoje „porođajne muke“.
Inline hokej će za mnoge izgledati kao hokej na ledu prebačen na role, no postoje bitne razlike između ta dva športa. Hokej na ledu je, dakako zimski dvoranski šport, koji se igra u kontroliranim uvjetima. Razlika između hokeja na ledu i inlinea je u tome što se inline može igrati kroz cijelu godinu, na plastičnim, cementnim, asfaltnim i podlogama s posebnim finišem. Kod opreme pak ne postoje bitne razlike, osim u obući role moraju biti dizajnirane za inline i do pet kotača. Sva je ostala oprema ista, ali lakša od hokejaške.
Bez obzira na sve probleme koje KHL Karlovac ima u infrastrukturi i novcu, članovi kluba gotovo svake godine odlaze na turnire u Hrvatskoj, Austriji i Sloveniji. Isto tako, pomladak kluba redovno odlazi u hokejaške kampove u Češku ili Slovačku gdje imaju priliku raditi po drugačijim programima i vidjeti gdje su u odnosu na vršnjake.
Zimi koriste otvoreno klizalište kod Sokolskog doma. Pritom nije nebitno naglasiti da su članovi kluba, roditelji i djeca, vlastitim radom i minimalnim novčanim sredstvima donatora izgradili igralište za inline na Vunskom polju u vrijednosti od oko 18.000 eura.
Klub hokeja na ledu Karlovac je od strane Hrvatskog hokejaškog sveza definiran kao nositelj razvoja hokeja u široj regiji. Inline sekcija organizira ove godine međunarodni inline turnir, prvi i najveći u Hrvatskoj, koji će ove godine imati svoje peto izdanje i za koji se u klubu nadaju da će postati tradicionalni. Na turnir dolaze momčadi iz Austrije, Slovenije, Zagreba, čakovca, Varaždina i Slavonskog Broda. Za ovu godinu najavljen je dolazak i po jednog tima iz Osijeka i Samobora.
Igralište na Vunskom polju odlično je poslužilo za popularizaciju športa, ali zbog nedostatka podloge i malih dimenzija ne zadovoljava zahtjeve Međunarodne hokejaške federacije. Zbog nedostatka infrastrukture – svlačionice, reflektori, tuševi, spremište za opremu i slično, nema nažalost uvjete za organizaciju međunarodnih turnira.
O projektu KA-hokejaša u javnosti se ne zna dovoljno. Prilikom razgovora vodstva kluba s karlovačkim gradonačelnikom i predsjednikom SŠKŽ predočen im je plan razvoja. Predočuju im da je kao prvo potrebno definiranje igrališta na Sokolskom kao baze razvoje hokeja u Karlovcu. Ono se unapređuje kao poligon za razvoj i rad hokejaša i rekreativnog rolanja. Oživljava se time centar, gradu se organiziraju razna događanja i športsko rekreativne mogućnosti. Karlovac tako postaje i središte razvoja hokeja na rolama u Hrvatskoj. Dakako da na takvom igralištu ima mjesta i za ostale športove.
KHL Karlovac, osim ostvarenih športskih rezultata o kojima i bogatiji klubovi mogu samo sanjati, ima dva važna projekta s kojima se predstavio i gradskom čelništvu. Međunarodni turnir u hokeju na rolama, prvi u zemlji. Novo igralište koje bi se stavilo u funkciju osim hokejašima, služilo bi i svim zainteresiranim športašima grada. Uložen novac pretvara se tako u materijalno dobro kojim se unapređuje, oživljava i uljepšava centar grada, te postaje mjesto okupljanja građana, podiže se kultura života, unapređuje način življenja, poboljšava turistička ponuda atraktivnim športom koji će privući ne samo športaše već i njihovu pratnju… Konačno, stječu se novi prijatelji unutar Hrvatske i izvan granica, a provedbom ovog projekta Karlovac se pojavljuje i na športskoj karti Hrvatske u potpuno novoj dimenziji.
Sve to skupa sa sobom povlači i mogućnost održavanje priprema i utakmica reprezentacije Hrvatske u hokeju na rolama. Naročito suradnju s osnovnim i srednjim školama gdje bi se moglo uvesti klizanje na ledu i rolanje kao obvezne discipline tjelesnog odgoja, organizacija osnovnoškolskih i srednjoškolskih događanja i natjecanja na ledu i rolama a za što bi izravno trebao biti zainteresiran Šport učenika Karlovac (ŠUK).
Paralelno sa športskim aktivnostima potrebno je, poručuju iz kluba, definirati lokacije za izgradnju ledene dvorane i svim ostalih dokumenata koji su potrebni i, dakako, zatvaranje financijske konstrukcije. Za izgradnju dvorane je potrebno kupiti plastičnu podlogu i definirati način fiksiranja ograde u asfalt tijekom ljeta. Ista se zimi mora skinuti da bi se mogla montirati konstrukcija za led, a poželjno bi bilo dotjerati igralište i urediti svlačionice. Gruba procjena je da bi troškovi za navedene radove iznosili oko 40.000 eura, a od toga oko 30.000 eura bi trebalo riješiti Grad i sponzori. Ostatak bi bio namaknut dobrovoljnim radom članova kluba i sponzora. Karlovački gradonačelnik je prihvatio zahtjeve kluba tako da je klubu dozvoljeno korištenje igrališta Sokolski dom. Ostale čimbenike za razvoj športa u gradu i županiji kao da previše baš i ne „tangira“ projekt KA-hokejaša.
Za kraj jedna dobra športska vijest. Prošlu nedjelju je reprezentacija Hrvatske u inline hokeju otputovala je na 15. Svjetsko prvenstvo u Švedsku koje se održava u okrilju IIHF-a gdje će Hrvati u konkurenciji 15 najboljih svjetskih ekipa nastojati izboriti što bolji plasman. Četiri hrvatske momčadi dale su reprezentativce (Kune, Karlovac, Novi Zagreb i Novi Zagreb II), a od Karlovčana u reprezentaciju su pozvani Ozren Šegavić, Alan Franjković i Bruno Brckan, Zbog obveza na fakultetu Bruno se nažalost nije mogao pridružiti momčadi. Dovoljno za dokaz da se u karlovačkom hokejaškom klub u radi ozbiljno i dugoročno, zar ne.