ZAGREB – Osporavan ili ne, sadašnji Zakon o športu usvojen 2006. hitno treba doraditi, opća je ocjena članstva Hrvatskog olimpijskog odbora koji je odlukom Vijeća i Skupštine u svibnju ove godine kao jednu od osam mjera za unapređenja statusa i financiranja sporta predložio suradnju s resornom ministarstvom upravo na njegovoj doradi.
Nakon angažmana županijskih sportskih zajednica koje je HOO okupio 11. i 13. svibnja na promjeni Zakona, u srijedu, 9. lipnja o novim prijedlozima raspravljali su nacionalni sportski savezi od kojih su neki već pisanim putem na zahtjev HOO-a dali svoje prijedloge. Suštinska pitanja odnosila su se na definiranje sporta kao posebnog interesa društva, na razlikovanje profesionalnih klubova od amaterskog sporta, definiranje zakonskih uvjeta za upravljanje i nadzor u sportu, oblici i standardi udruživanja, stručni poslovi u sportu, sportske građevine i vlasništvo, zdravstvena zaštita sportaša, financiranje i mogućnosti poreskih olakšica kao i druga područja.
Skup kojem je predsjedavao glavni tajnik HOO-a Josip Čop sa suradnicima, pomoćnicom za pravna pitanja Biserkom Vrbek te pomoćnikom za programe nacionalnih sportskih saveza Markom Ćurkovićem, suglasio se o zajedničkom prijedlogu kojeg će nakon pomne pripreme promjene Zakona uputiti na adresu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa s kojim HOO na ovom prijedlogu intenzivno surađuje.
Okrugli stol „Stanje i perspektive ženskog ekipnog sporta u Hrvatskoj“: Hitno pokretanje III. programa HTV-a kao sportskog
Komisija za skrb o ženama u sportu HOO-a, u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa, održala je okrugli stol na temu „Stanje i perspektive ženskog ekipnog sporta u Hrvatskoj“, a po završetku konstruktivne rasprave i niza izlaganja i iskustava, doneseni su i zaključci:
1. u svim strateškim dokumentima RH osigurati ravnopravnost žena i muškaraca u sportu. Posebno voditi brigu o zastupljenosti žena u pojedinim sportovima kroz stalno praćenje broja sportašica i klubova;
2. sportašice, posebno u ekipnim sportovima, ne ostvaruju dovoljnu zastupljenost sa svojim natjecanjima i rezultatima u programima javne televizije, a promicanje ravnopravnosti spolova, pa i u sportu, je zakonska obaveza javne televizije te tražimo da tu obavezu i ispunjava. Žene u sportu podržavaju i predlažu uvođenje III. programa – sportskog programa HRT-a kroz koji žele ostvariti i prisutnost i promociju ženskog ekipnog sporta;
3. uključivanje muškaraca iz područja sporta u uspostavu ravnopravnijeg položaja žena u sportovima, posebno ekipnim;
4. kroz programe razvoja ženskog sporta, posebno ekipnog, treba posebno osigurati: sportsku infrastrukturu i sportske objekte za ženski i muški sport jednake kvalitete (od škola do klubova); dodatno obrazovanje trenera za ženski ekipni sport i njihovo zapošljavanje, naročito na lokalnoj razini; poticanje osnivanja klubova i natjecanja za mlade žene
Jedan od gostiju okruglog stola bio je i izvršni dopredsjednik NK Dinamo Zdravko Mamić koji je konstatirao krizu rukovođenja kao jedan od ključnih problema, ali isto tako i nedovoljnu zastupljenost ženskog ekipnog sporta u medijima:
– Svi zajedno moramo podržati prijedlog HOO-a za pokretanjem III. programa HTV-a kao sportskog programa – to je jedini spas za cjelokupni hrvatski sport, pa tako i ženski ekipni sport, rekao je Mamić.
U izlaganjima koordinatorica Komisije koje dolaze iz najpopularnijih ekipnih sportova (rukomet – Lidija Bojić Ćaćić; košarka – Linda Antić Mrdalj; odbojka – Josipa Rupić) čula su se razna iskustva. Linda Antić Mrdalj govorila je o alarmantnom stanju u ženskoj košarci čiji je najniži rang natjecanja A2 liga, a u kojoj polako dolazi do gašenja klubova, što zbog financijske situacije, a što zbog lošeg rukovođenja ili nedovoljnog poznavanja sporta od strane ljudi u upravi. Također je istaknula i problem zastupljenosti ženske košarke u medijima, a posebice na javnoj televiziji.
Predsjednica Komisije Morana Paliković Gruden istaknula je i problem kriterija za financiranje ženskog ekipnog sporta kao i nepostojanje dovoljno ženskih klubova. Gotovo svi sudionici okruglog stola složili su se u jednom – nedovoljna zastupljenost u medijima i hitno pokretanje III. programa HTV-a kao sportskog programa.
Gordana Gačeša