Prije nekoliko dana je Upravni odbor Karlovačke športske zajednice objavio nominacije za izbor najboljih u karlovačkom športu za ovu godinu. Glasovat će 40 športskih djelatnika: članovi Skupštine i Nadzornog odbora KŠZ i deset športskih novinara iz raznih lokalnih redakcija. Oni, dakle, odlučuju tko će biti okrunjen za najbolje u 50-om izboru najboljih športaša Karlovca. Glasačke listiće trebalo bi vratiti u kancelariju KŠZ na Rakovcu (ŠSD, Rakovac 1) zaključno do 13 sati 20. prosinca 2012. godine. Upravni odbor KŠZ poziva sve koji su dobili glasačke listiće da na vrijeme dostave imena svojih kandidata.
Proglašenje laureata karlovačkog športa za 2012. godinu bit će održano u petak, 18. siječnja 2013. godine u Domu OS Hrvatske vojske Zrinski s početkom u 19 sati. Saznajemo da Upravni odbor za jubilarni 50. izbor priprema i neka ugodna iznenađenja.
Za pretpostaviti je da odabrani za glasovanje poznaju rezultate nominiranih pa obrazloženja nisu poslana već samo po pet nominacija u svakoj od kategorija: športašica, športaš, ženski i muški klub i osoba s invaliditetom.
Nominirani
U kategoriji športašica nominirane su: taekwondoistica Matea Beršinić (TKD Karlovac), veslačica Ana Katušin (VK Korana), prošlogodišnje najbolje športašice strijelkinja Stefanija Klokočki (SK Karlovac), taekwondoistica Mateja Kunović (TKD Banija i atletičarka Katarina Smiljanec (AK Karlovac). U konkurenciji športaša za naslov najboljeg u 2012. godini konkuriraju: veslač Sven Bohnec (VK Korana), rukometaš Luka Cindrić (HRK Karlovac) najbolji strijelac kluba u polusezoni, strijelac Vlado Cindrić (SK Policajac) višestruki najbolji športaš Karlovca, taekwondoist Petar Lukežić (TKD Karlovac) i gimnastičar Jurica Suhin (GK Sokol Karlovac). Za najbolji ženski klub u Karlovcu kandidiraju: prošlogodišnji najbolji ženski klub Atletski klub Karlovac, Odbojkaški klub Karlovac, Streljački klub Karlovac, Taekwondo klub Karlovac i Veslački klub Korana. U konkurenciji muških klubova jesu: višestruki pobjednik Baseball klub Olimpija ’83, Hrvatski rukometni klub Karlovac koji se prošle godine okitio naslovom najboljeg kluba, Streljački klub Karlovac i Streljački klub Policajac te Veslački klub Korana. U konkurenciji osoba s invaliditetom najboljeg će se tražiti između: Mirsada Bečirovića iz borilačkih vještina, svestrane Jadranke Bencun, stolnotenisača Franje Capana, tenisača Dražena Mikšića višestrukog pobjednika i, prošlogodišnjeg najbolje športaša s invaliditetom Juraja Škrtića.
Osim najboljih športašica, športaša, klubova i mladih športskih nada, bit će dodijeljene i nagrade zaslužnim športskim djelatnicima kao i Velika plaketa (nagrada za životno djelo) – športskom djelatniku za dugogodišnji rad u športu. Nominacije za Veliku plaketu trebale bi biti potkrijepljene opširnijim pismenim obrazloženjem (životopisom) i dakako poslane na vrijeme. U prijedlogu nominacija zaslužnim športskim djelatnicima dovoljno je napisati ime i prezime osobe koja se nominira, te klub i šport iz kojeg dolazi, jedno vrlo kratko obrazloženje zajedno s postignutim rezultatima kandidata. Prijedlozi za nagrade športskim djelatnicima su, navodno, već utvrđene dok će športske nade biti odabrane nakon što se prebroje pristignuti glasovi za športašicu, športaša, muški i ženski klub i osoba s invaliditetom.
Recesija i štednja
U Hrvatskoj se za šport godišnje troši 2,2 milijarde kuna i u financiranju je glavni oslonac država, lokalna i središnja. Za šport u Hrvatskoj se prosječno izdvaja 0,14 posto državnog proračuna ili o,o5 posto BDP-a. za razvoj športa samo iz proračuna Ministarstva lani je izdvojeno 120 milijuna, a znatan izvor financiranja su i izdvajanja od igara na sreću. Gradovi i županije, pak, godišnje za šport i rekreaciju izdvajaju oko 1,2 milijarde kuna.
Iz proračuna Grada Karlovca za šport u 2012. godini bilo je izdvojeno sveukupno 8,650 milijuna kuna, a u proračunu za 2013. godinu koji je u četvrtak (20. prosinca) na raspravi u Vijeću Grada biti će predloženo 8,205 milijuna kuna za šport što je 445.000 kuna manje u odnosu na ovu godinu. Međutim, prijedlog KŠZ-a Gradu za tekuće donacije u športu (za rad klubova) u idućoj godini je 2,700 milijuna kuna, dok su se u 2012. godini klubovi koristili sa 2,560 milijuna kuna. U koliko Gradsko vijeće prihvati taj prijedlog bilo bi to neznatno povećanje sredstava u stavci tekuće donacije za rad klubova. Karlovačkom športu je tako i dalje u financiranju glavni oslonac gradski proračun. Sponzori još uvijek ne vide veći interes ulaganja u karlovački šport tako da se to nažalost svodi na donaciju i „socijalu“ a manje na marketing. Konačno KA-šport u idućoj godini neće biti zakinut za sredstva ali će se svakako pojedinci i klubovi trebati prilagoditi recesiji i štednji na koju se poziva cijelo društvo.