Karlovačka županija, odnosno grad Ozalj, imaju svjetsku kuglačku prvakinju do 14 godina. To je Valentina Pavlaković, perspektivna članica KK Kupa i KK Zagreb Zaboky, registrirana na dvojnu registraciju kako bi imala što više nastupa. Ovu lijepu športsku – kuglačku vijest je u ponedjeljak prvi u županiji objavio KAŠonline. Rezultat je to koji zasigurno zaslužuje više prostora, kao i prostor u ovoj kolumni.
Podsjetimo se. Rijeka je ovogodišnji domaćin Svjetskog kuglačkog prvenstva za kadete, mlađe juniore i juniorke, koje se igra od 21.- 29. svibnja u športskoj dvorani na Zametu, a sudjeluje oko 300 kuglača iz 18 zemalja. Najmlađa kategorija – mlađi kadeti, uzrast 14 godina, odigrala je pojedinačno finale u ponedjeljak 24. svibnja. Nas je, dakako, posebno zanimalo žensko finale jer je među osam finalistica nastupala i predstavnica Hrvatske, Ozljanka Valentina Pavlaković.
Sam početak nije bio obećavajući. Mlada Ozljanka je izborila ulazak u osam najboljih kuglačica rezultatom daleko ispod svojih stvarnih mogućnosti. Trema je odradila svoje, što je bilo za očekivati. Mali pomak osjetio se sljedeći dan kad je kuglala u mješovitom paru (mixu) s Leonom Pasiček te su osvojile 4. mjesto. U pojedinačnom finalu je igrala daleko bolje i zrelije te je sa srušenih 547 čunjeva osvojila 1. mjesto i prvu medalju – zlatnu za Hrvatsku na ovom SP-u. Podsjetimo još da je izbornik i trener ove reprezentacije karlovačka kuglačica i trenerica Željka Bukovac.
Suparnice su joj bile: Eliška Kubačkova (Češka), Eva Palačikova (Slovačka), Viktoria Hofer (Italija), Patricija Bizjak (Slovenija), Katalin Toth (Mađarska), Verena Rinnhofer (Austrija) i Hermina Lukač (Srbija). Drugo mjesto pripalo je Slovenki Patriciji Bizjak, a treće Slovakinji Eliški Kubačkovoj.
U muškom pojedinačnom kadetskom finalu Leon Pasiček je osvojio 3. mjesto, a Nika Cvitković , također, 3. mjesto, ali u kategoriji mlađih juniora (U-18).
Ovi su rezultati potvrda da je posljednjih godina u hrvatskom kuglanju napravljeno jako mnogo te da se radi planski i vrlo ozbiljno.
Nenametljivi kuglači
Kako se o kuglanju za kojeg još i govore da je “najvažniji” nakon “najvažnije sporedne stvari na svijetu” u odnosu na neke druge športove vrlo malo piše, nakon riječkog uspjeha ozaljske kuglačice zasigurno da bi ovaj šport sada trebalo dobiti više medijskog prostora, kako u Hrvatskoj tako i u KA-županiji gdje djeluje skromno i u «sjeni» nekih drugih športova, a sada vidimo i da ima kvalitetu.
Na području Karlovačke županije aktivno je 16 klubova od čega je 12 muških i četiri ženska kluba. U svakom klubu je za natjecanje prijavljeno najmanje desetak igrača pa je u ovom trenutku aktivno oko 160 kuglača i kuglačica, dok je broj registriranih daleko veći. Pored toga postoji još velik broj rekreativaca – kuglača, kao i invalidnih osoba koje kuglaju. Na primjer, na kuglani „Željezničara“ održava se vrlo masovna Sindikalna kuglačka liga s oko stotinjak natjecatelja.
U Drugoj kuglačkoj ligi igraju karlovački klubovi „Mostanje“, „Željezničar“ i „Amater“. U Trećoj se natječu “Kupa iz Ozlja” te ogulinski klubovi „Policajac“, „Poštar“ i „Obrtnik“. Članovi Četvrte lige su „Stara Hiža“ iz Netretića i „Korana“ iz Slunja, a u Petoj kuglačkoj ligi nastupaju „Željezničar branitelj“ iz Ogulina, „Mantinela“ iz Karlovca i „Duga Resa“.
Najbolji pojedinci trenutno su Ivica Tomljanović, član karlovačkog “Amatera”, Davor Celinščak iz «Mostanja» i Zdravko Cegur iz «Željezničara». Kod žena najbolje su sestre Pavlaković iz Ozlja, Lidija Kos iz Karlovca itd.
KA-problem nekvalitetnih kuglana
Za razliku od nogometa ili, primjerice košarke, kuglanje je istinski šport amatera, poklonika dvostaznih, četverostaznih i za Karlovčane nedohvatljivih šesterostaznih kuglana. Kuglački Karlovca bi stoga bili presretni kad bi jedina postojeća četverostazna kuglana u gradu, a to je ona na kuglana Doma OSHV Zrinski koja je ujedno i jedina ispravna, bila osposobljena i za veća domaća te međunarodna kuglačka natjecanja.
Dakle, pored problema financijske naravi, a što nažalost i problem kuglačkog športa, nedostatak je kvalitetnih kuglana. Da bi nesreća s kuglanama bila još i veća, u listopadu 1991. godine je izgorjela tek izgrađena i opremljena kuglana KK Mostanje. Isto tako je u domovinskom ratu devastirana kuglana u Hotelu Korana.
Na području županije je još u korištenju i privatna kuglana “Azelija” u Ozlju te kuglana KK Klek u Ogulinu, u koje je zadnjih godina dosta toga uloženo. Rezultat ulaganja u te dvije kuglane je vidljiv – danas se najbolje kugla u Ogulinu i u Ozlju.
Zeleno svjetlo za kuglački šport
Evidentno je stoga da je karlovačkom kuglanju potrebna barem jedna prava športska kuglana jer ona u Doma OSRH Zrinski nije dovoljno dobra za velike kuglačke priredbe, pa tako i za napredak kuglanja. Posljedica nedostatka kuglačkih staza je i nedovoljan broj termina za trening, što je itekako važno za stvaranje novog igračkog kadra. Zato i u Karlovcu nedostaje mladih kuglača. Vidimo da ih ima tamo gdje su bolje kuglane i gdje je više termina za trening. Prema tome, ako se što prije ne učini nešto s kuglačkim prostorom u gradu, kuglački će šport i dalje stagnirati, a i zbog činjenice da kuglači u županiji imaju u prosjeku 40 godina starosti pa je iz godine u godinu sve manje aktivnih kuglača.
Konačno, možda bi na tom planu, za boljitak kuglanja u gradu, trebao puno više učiniti predsjednik KŠZ koji je ujedno i predsjednik ŽKK Karlovac, dok je u nogometu prepoznati lobist.
Fenomen je da unatoč navedenih problema klubovi s ovog područja u prosjeku postižu iznimne, čak prvoligaške rezultate, u ligaškim natjecanjima i pojedinačnom prvenstvu. To bi trebalo biti zeleno svjetlo svima onima koji su na poziciji omogućiti bolje uvjete kuglanju. Na primjer, Karlovac je dosta uspješno riješio dvoranski prostor koji u gradu više ne nedostaje.
S obzirom na uspjeh mlade ozaljske kuglačice i ostalih mladih iz tog športa koji obećavaju, bilo bi jako dobro da se počne misliti i o izgradnji jedne prave kuglane u županijskom središtu.