Legalizacija športskih objekata

Temelju članka 44. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN broj 86/2012) Grad Karlovac je na svojim internetskim stranicama objavio Javni poziv za podnošenje zahtjeva za izdavanje rješenja o izvedenom stanju nezakonito izgrađene ili rekonstruirane zgrade na prostorima gdje djeluju. Naime, stupanjem na snagu ovog Zakona, određeni su uvjeti i postupak legalizacije nezakonito izgrađenih zgrada. Rok za podnošenje zahtjeva je najkasnije do 30. lipnja 2013. godine. Sukladno tome Karlovačka športska zajednica (KŠZ) pokrenula postupak za legalizaciju svih športskih objekata koja su u korištenju njenih članica. Športskim udrugama dat je rok da do kraja ove godine prikupe dokumentaciju, odnosno srede potrebne papire. U nadležnom Upravnom tijelu Grada Karlovca za ishođenje valjanih dokumenta za objekte kojima se klubovi koriste, predstavnici klubova će prema rasporedu koji će uskoro dobiti, dolaziti sređivati dokumentaciju i podnositi zahtjeve za legalizaciju koju temeljem prikupljene dokumentacije moraju sami ishoditi. Na kraju će zahtjev za legalizaciju objekata podnijeti Grad Karlovac kao vlasnik svih tih objekata.

Dodatna pojašnjenja i informacije mogu se dobiti u Upravnom odjelu za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenje u vrijeme primanja stranaka: ponedjeljkom i petkom od 8,00 do 12,00 sati i srijedom od 12,00 do 15,00 sati u prostorijama Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, prostorno uređenje i zaštitu okoliša u Karlovcu, Trg bana Josipa Jelačića br. 1, prvi kat, telefon 047 628 238, web stranica http://www.grad-karlovac.hr//.

KŠZ od svojih članica zahtijeva da legalizaciju objekata shvate ozbiljno. Na grub način rečeno, svi koji najkasnije do kraja lipnja iduće godine ne predaju zahtjev za legalizaciju svojeg objekta,  sukladno novom Zakonu moći će im se srušiti objekt koji su godinama generacije športskih entuzijasta gradili dobrovoljnim radom.

Udruge obuhvaćene Zakonom

Ovom obvezom sveukupno su obuhvaćene 24 športske dvorane na području grada Karlovca:  dvorane kojima upravlja tvrtka Mladost, osnovne, srednje i visoke škole ili Ministarstvo obrane (kuglana, streljana i dvije plesne dvorane), Ministarstvo unutarnjih poslova (dvorana) te športska borilišta u privatnom vlasništvu (malonogometne dvorane s umjetnom travom, saune, bazeni i teretane). Javni poziv upućen je i članicama KŠZ koji su korisnici nogometnih igrališta – 12 je nogometnih klubova koji koriste nogometna igrališta, bilo za odigravanje službenih natjecanja ili treninge. Vanjskih igrališta koje koriste članice KŠZ-a je čak 35. Ovo se odnosi na sve one koji koriste vanjska školska igrališta. Najviše je rukometnih igrališta, ponešto je košarkaških, jedno bejzbol igralište i motokros staza te dva objekta (hangara) koja koristi Veslački klub Korana. Korisnici su u većini športaši, rekreativci i škole. Ovim zakonom obuhvaćeni su i klubovi koji upravljaju teniskim igralištima. Takovih je osam, a koriste sveukupno 19 teniskih terena. Najviše ih je pod ingerencijom Teniskog kluba Karlovac i tvrtke Mladost, o po dva teniska igrališta brigu vodi VK Korana i Šumarska i drvodjelačka škola, a četiri igrališta su privatno vlasništvo.

Osim što će se ozakoniti objekti za korištenje športskih aktivnosti dobit će se i cjelovita statistika športskih objekata u gradu Karlovcu. Prema sadašnjem stanju, podacima, u korištenju je sveukupno 79 dvorana, nogometnih i vanjskih igrališta te teniskih terena kojima upravljaju članice KŠZ, privatnici, škole, tvrtka Mladost i ostali.

Obrazloženje

Nezakonito izgrađenom zgradom u smislu ovoga Zakona smatra se zgrada, odnosno rekonstruirani dio postojeće zgrade izgrađene bez akta kojim se odobrava građenje, odnosno protivno tom aktu, vidljiva na digitalnoj ortofoto karti u mjerilu 1:5000 Državne geodetske uprave izrađenoj na temelju aerofotogrametrijskog snimanja Republike Hrvatske započetog 21. lipnja 2011. (DOF5/2011), na kojoj su izvedeni najmanje grubi konstruktivni građevinski radovi (temelji sa zidovima, odnosno stupovima s gredama i stropom ili krovnom konstrukcijom) sa ili bez krova, najmanje jedne etaže.
Primjenjivo je i na športske objekte Zakon bi se, dakako, odnosio na klupske prostorije, ograde oko igrališta i tome slično.
Nezakonito izgrađenom zgradom u smislu ovoga Zakona smatra se i zgrada, odnosno rekonstruirani dio postojeće zgrade izgrađen bez akta kojim se odobrava građenje, odnosno protivno tom aktu na kojoj su izvedeni najmanje grubi konstruktivni građevinski radovi (temelji sa zidovima, odnosno stupovima s gredama i stropom ili krovnom konstrukcijom) sa ili bez krova, najmanje jedne etaže, koja nije nedvojbeno vidljiva na DOF5/2011 ako je vidljiva na drugoj digitalnoj ortofoto karti Državne geodetske uprave izrađenoj na temelju aerofotogrametrijskog snimanja do 21. lipnja 2011., ili je do tog dana evidentirana na katastarskom planu ili drugoj službenoj kartografskoj podlozi, a o čemu tijelo nadležno za državnu izmjeru i katastar nekretnina na zahtjev stranke izdaje uvjerenje koje sadrži broj katastarske čestice i ime katastarske općine na kojoj je zgrada izgrađena, ime naselja i ulice/trga u kojemu se zgrada nalazi i kućni broj ako je određen.
DOF5/2011 mora biti dostupna na uvid građanima u sjedištu središnjeg tijela državne uprave nadležnog za poslove državne izmjere i katastar nekretnina, područnim uredima za katastar, gradskim uredima za katastar i geodetske poslove  i upravnim tijelima koja donose rješenja o izvedenom stanju. Nezakonito izgrađena zgrada ozakonjuje se donošenjem rješenja o izvedenom stanju.