Nedostaci Pravilnika o dodjeli godišnjih priznanja i nagrada KŠZ

Kraj je godine kad nas očekuje izbor laureata športa grada pa se u mnogim športskim sredinama postavlja pitanje hoće li novi Upravni odbor Karlovačke športske zajednice nešto mijenjati u pravilima izbora – Pravilnika koji je na snazi još od 2006. godine. Možda ga i ne bi trebalo mijenjati ali je u međuvremenu bilo podosta promjena. Stoga se i sami pitamo nije li konačno došlo vrijeme promijeniti postojeći Pravilnik i prilagoditi sadašnjim uvjetima.

Na početku se podsjetimo što piše u važećem Pravilniku o dodjeli priznanja i nagrada KŠZ. Općenito piše da se nagrade i priznanja dodjeljuju stručnim i javnim djelatnicima u športu, športašima, športskim udrugama i drugim pravnim i fizičkim osobama iz članka 48. Zakona o športu te školskim i drugim organizacijama i poduzećima, kao godišnja nagrada i nagrada za dugogodišnji rad u športu. Dodjeljuje se najviše dvije nagrade za dugogodišnji rad, najviše šest godišnjih nagrada športskim djelatnicima i trenerima, te nagrade i priznanja najuspješnijim športašima i športskim klubovima za ostvarene športske rezultate tijekom godine, te posebno jedno priznanje za doprinos u promicanju športa. U Pravilniku se također kaže da se nagrade i priznanja dodjeljuju svake godine u mjesecu prosincu, što nije točno. Zadnjih godina nagrade se dodjeljuju u siječnju mjesecu.

Priznanja i nagrade što ih dodjeljuje Zajednica jesu: Velika plaketa KŠZ kao i Nagrada za dugogodišnji rad u športu dodjeljuje se pojedincima za trajan doprinos u promicanju športa i ugleda grada Karlovca. Kriteriji za to najviše priznanje koje još zovu i Nagradu za životno djelo jesu: da predloženik djeluje aktivno najmanje 30 godina u športskim organizacijama, te da je navršio 60 godina života, da je postigao značajna ostvarenja u športu na području znanstvenog, stručnog i pedagoškog rada, da je postigao značajne rezultate kao aktivni športaš ili aktivno utjecao na razvoj športa. Zlatna plaketa i godišnja nagrada se dodjeljuje športskim klubovima i udrugama i pojedincima za neprekidno višegodišnje djelovanje u području športa za pojedino izuzetno znanstveno, stručno i pedagoško ostvarenje te za značajna športska ostvarenja postignuta tijekom godine.
Srebrna plaketa dodjeljuje se športskim klubovima i udrugama i pojedincima prigodom obilježavanja značajnih obljetnica i u prigodama kada se ocijeni opravdanost dodjele, odnosno za športska dostignuća tijekom godine ili za drugi osobito značajan godišnji doprinos u promicanju športa. Posebno priznanje KŠZ dodjeljuje se pojedincima, klubovima i drugim pravnim i fizičkim osobama za doprinos u promicanju športa.
Priznanja i nagrade koja se dodjeljuju za dostignuća u tijeku godine jesu: najbolji športaš, športašica te muški i ženski športski klub grada Karlovca.

Pravo predlaganja svih kandidata za nagrade i priznanja imaju pravne i fizičke osobe, članice KŠZ dok o prijedlogu kandidata za dodjelu nagrada i priznanja odlučuje Povjerenstvo od pet člana na temelju dostavljenih pismenih prijedloga. Upravni odbor KŠZ potom razmatra prijedloge Povjerenstva i donosi konačnu odluku o dobitnicima. Rezultati ankete su konačni a u slučaju neriješenog rezultata, Upravni odbor na osnovu postignutih rezultata donosi odluku konačnom pobjedniku.

Izbor najboljih  u športu obavlja se na način da Upravni odbor KŠZ nominira kandidate na osnovu postignutih rezultata u seniorskoj konkurenciji, po pet najbolji športaša, športašica i klubova o kojima se glasuje i te nominacije prosljeđuju na glasovanje športskim novinarima i članovima Skupštine i Nadzornog odbora KŠZ. Pitanje: tko je taj koji nominira muški i ženski klub za izbor najboljeg, tko nominira kandidate za izbor najboljih u invalidskom športu…  O tome nema ništa u Pravilniku.

Iskustvo iz prošlih godina pokazalo je da Pravilnik ima propusta te da zahtijeva izmjene, odnosno prilagođavanje. Evo i zašto. Junior sa svjetskom medaljom ne može biti športaš godine jer to nije ostvareno u seniorskoj konkurenciji. Imamo primjer Josipa Livade, člana Karate kluba Kaplast… Junior svojim rezultatom stjeće u kategorizaciji HOO status vrhunskog športaša I ili II kategorije, ali najbolji u karlovačkom izboru je senior sa III kategorijom jer zbog važećeg Pravilnika junior to ne može biti. Bira se najbolji muški i ženski klub, znači li to da se pod klub podrazumijevaju sve selekcije i njihovi rezultati, ili je to slobodno tumačenje, ako se radi samo o seniorima? Kuda pripadaju juniori i kadeti koji imaju svoja nacionalna, svjetska europska i ostala međunarodna natjecanja. I o tome ništa ne piše u Pravilniku. Kod proglašenja bi uvijek trebali biti najbolji oni koji su postigli i najvredniji rezultat, kao što to provodi HOO kod svog proglašenja. da li je to tako u Karlovcu?

Zadnjih godina opetovana je priča odabir novinara koji će glasovati čiju listu potvrđuje Upravni odbor na prijedlog urednika Karlovačkog tjednika. Tom odlukom  KŠZ svoju članicu, Sekciju HZSN Karlovac, stavlja u neravnopravan položaj u odnosu na Karlovački tjednik koji nije član KŠZ već samo medijski servis putem kojega KŠZ objavljuje rezultate ankete. Ispravno i moralno bi bilo Sekciji dati odabir i broj novinara koji glasuju. Na Sekciji je pak ispravno odrediti da sve redakcije budu zastupljene i da glasuju novinari koji pišu o športu. Vrijeme je pokazalo da zajednička anketa nije dobra niti za KŠZ, a niti za KT. KŠZ bi kao krovna institucija športa u gradu sama trebala znati provoditi anketu, a Tjedniku je ionako posao objaviti sve o izboru. Konačno, tko sprječava da i najstariji tjednik u regiji ne bi mogao provoditi vlastiti izbor laureta športa.