VK Korana i HRK Karlovac najozbiljniji su kandidati za laureate godine u klupskoj i pojedinačnoj konkurenciji

U sjeni nogometnog derbija u Rijeci gdje je domaćin „isprašio“ Dinamo sa 3:0 i tako je aktualni prvak ostao zdrobljen u kamenolomu Kantride, gotovo nezapaženo je u gotovo svim medijima koji uglavnom pišu o nogometa, promakla vijest da je mladi Opatijac, Josip Rumac, ostvario povijesni uspjeh hrvatskog biciklizma. Osamnaestogodišnjak iz Veprinca je posljednjeg dana Svjetskog prvenstva u Limburgu cestovnu kružnu utrku juniora dugu 128,8 kilometara okončao na senzacionalnom 3. mjestu. Povijesni je to uspjeh hrvatskog biciklizma na smotrama pod kapom Svjetske biciklističke federacije, niti jedan hrvatski predstavnik prije Rumca nije se uspio vinuti tako visoko. Vladimir Miholjević i Karlovčanin Ivan Lavačić koji su dugo godina slovili za najbolje hrvatske bicikliste svih vremena dobili su tako dostojnu zamjenu za budućnost.

Preko 800 gledatelja koji su se okupili u dvorani kraj Korana na susretu rukometaša Karlovca i Buzeta, igranog u okviru 3. kola Premijer 1. HRL, prisustvovalo je uvjerljivoj pobjedi domaće momčadi  (30:19). Karlovčani su nadalje i nakon treće dionice, s maksimalnim učinkom od šest bodova, vodeći na ljestvici. U sljedećem kolu, u subotu 29. rujna, Karlovčane očekuje gostovanje kod RK Marina Kaštela koja je u ovom kolu slavila u gostima pod Marjanom (26:27). Potom, za tjedan dana u Karlovcu je na rasporedu veliki derbi protiv vrlo jakog Poreča. U koliko se Karlovac iz Kaštela vrati bez poraza bit će to (ne)očekivano dobar start trenera „Đanija jr.“ i njegove od domaćih dečki „sklepane“ prvoligaške momčadi. Prilika je to i da karlovačka publika da svoj doprinos takvom pristupu te da napuni tribine prve prave športske dvorane u Hrvatskoj i tako pruži podršku mladim domaćim rukometašima u nastojanju što boljeg plasmana. Sve što je HRK Karlovac polučio u zadnjoj sezoni igrajući Ligu za prvaka, te iskorak s mladima poniklih u vlastitom „inkubatoru“ već su sada ozbiljan kandidat za klub godine.

Pogled prema Zagrebu

Novi predsjednik najbogatijeg gradskog športskog saveza u Hrvata – Zagrebačkog športskog saveza (ZŠS), Branimir Bašić, priprema velike promjene u financiranju klubova i športaša. Dinamo, Cibona, RK Zagreb CO, VK Mladost i drugi, mogli bi pretrpjeti težak udarac u punjenu svog budžeta iz blagajne gradskog prračuna. „Momčad“ novoga predsjednika planira promjene u kojima će klubovima dati maksimalno što u ovom trenutku može dati a to je; plaćati samo stručni rad u omladinskim pogonima, plaćati objekte u kojima treniraju i natječu se, plaćati pripreme, domaće i europsko natjecanje… Zagrebački savez nije siguran da će klubovima sufinancirati natjecanje u regionalnim ligama. Najavljuju i da je odzvonilo „paušalima“ na koje su se klubovi bili navikli, a više neće biti ni paušalnog novca za korištenje objekata. Na „grbači“ građana Zagreba je čak 400 trenera u različitim športovima gdje se najviše s brojem trenera „mulja“ u pogonima kolektivnih športova. ZŠS želi stati na kraj trenerske samovolje pa se planira financijska pomoć isključivo onim klubovima koji imaju dokumentirane stavke. Nadalje, Bašić je već ukinuo 50 športskih stipendija jer su ih dobivali i oni koji nisu priložili nikakav godišnji program. Taj je Bašićev potez već izazvao brojne proteste jer su se na popisu našli i mnogi „miljenici“ političke vlasti u Zagrebu. Novi predsjednik ZŠS-a priprema teren i za povratak školskog športa kojega je bivši saziv ukinuo. Sredstva će za taj program biti osigurana jer se djeci svakako želi osigurati bavljenje športom.

U koliko Bašićevi prijedlozi budu prihvaćeni mogli bi potpuno promijeniti sliku zagrebačkog športa koji je godinama nedodirljivi vladar „velike“ športske scene u Hrvatskoj. Pitanje: Može li se novi saziv Karlovačke športske zajednice (KŠZ) oduprijeti „velikima“ u našoj maloj lokalnoj sredini i NK Karlovac uskratiti prioritet kojega ima, financirati ga primjereno rangu natjecanja, a podržati rad škole nogometa. U protivnom, klub bio mogao ostati (ne) popularni miljenik politike, dok će najveći promicatelji karlovačkog športa i Karlovca (po rezultatima koje postižu) ostati i dalje „mali“ športovi poput gimnastike i već spomenutog rukometa ili veslanja, a u prošlotjednoj kolumni i atletike.

Prvenstvom Hrvatske završena veslačka sezona

Ovaj vikend je na Jarunu u Zagrebu održano 22. veslačko prvenstvo Hrvatske za seniore, juniore i kadete. Nastupile su posade iz 27 klubova, više od 1000 veslačica i veslača u četiri dobne skupine, sa 429 posada u 51 disciplini. Najvažnije je to domaće veslačko natjecanje koje dolazi na kraju sezone. Nakon šest godina vladavine Iktusa, drugu godinu za redom klupski prvak Hrvatske je zagrebačka Mladost. Članovi Korane nastupili su sa 14 posada sa 20 veslačica i veslača u svim kategorijama. Nastupili su u 9A i 4 B finale te osvojili devet odličja kao i prošle godine. U klupskom plasmanu Korana je zauzela sjajno 9. mjesto u elitnoj konkurenciji 27 klubova.

Nakon regata Svjetskog kupa, OI i EP-a sigurno je da se nacionalno prvenstvo države ne može po kvaliteti mjeriti s tim natjecanjima, ali za hrvatsko natjecanje je to sasvim svejedno. Veslati u Luzernu, Londonu ili na Jarunu, svugdje smo predstavljeni s najboljim što hrvatsko veslanje može ponuditi. Tako je bilo i na ovogodišnjem vrlo jakom domaćem veslačkom natjecanju. Dugo, na domaćem veslačkom prvenstvu nije viđen spektakl kao što je to bila utrka seniorskih osmeraca. „Šlag na kraju PH“ sa 40 sjajnih veslača u pet čamaca i rasponom (olimpijskog) iskustva od Atlante 1996. do Londona 2012. Bio je to i sraz članova srebrnog olimpijskog četverca u tri posade te ogled najpoznatije hrvatske veslačke braće, također u tri različite posade – Sinkovići i Skelini završili su na postolju, Begovići iz zadarskog Jadrana kao četvrti.

U takvom veslačkom okruženju je stoga i nastup karlovačke Korane bio uspješan. U Korani ga ocjenjuju uspješnijim od prošlogodišnjeg jer je natjecanje bilo istovremeno za sve kategorije. Lani je, naime, održano odvojeno prvenstvo za seniore a posebno za juniore i kadete. Odličan je bio nastup seniorskog dubla i četverca. Četvercu je drugo mjesto izmaknulo za 11 stotinki ili oko 5 centimetara, a dubl je za otprilike 20-ak stotinki bio kraći na dohvatu druge pozicije. Irma Šumar kojoj je ovo bio zadnji nastup u juniorskoj konkurenciji prije prelaska u seniorke na godinu, postala je nova juniorska prvakinja Hrvatske. Uspješan je bio i nastup Dominka Šutala i Dine šumara koji su bili nadomak prvog mjesta i naslova prvaka Hrvatske. Dovoljno snažno za nadmetati se s konkurencijom pred godišnje izbore za najbolji ženski klub, ali i za pojedinačne naslove u muškoj i ženskoj konkurenciji.