Muke upravnih odbora KŠZ i SŠKŽ uoči predstojećih izbora

Prije dva – tri tjedna dana održana je izvještajna skupština krovne športske asocijacije grada Karlovca, vjerojatno posljednja prije ljeta, i posljednja u ovom mandatu. Koji dan iza toga održana je i sjednica Upravnog odbora županijske športske zajednice. Ne pamtimo da je u proteklih osam godina bilo tako dinamično i zanimljivo na tim skupovima kao na ovim posljednjima.
Karlovačka športska zajednica je 2011. godinu, godinu recesije, poslovala negativno, ali s pozitivnim završetkom na kraju godine. Potrošila oko 285 tisuća kuna više no što je bilo prihoda, ali pozitivna bilanca na kraju 2010. godine utjecala je na to da se s krajem 2011. na računu ipak našlo 188.987 kuna viška! Članovi Skupštine KŠZ prihvatili su takvo izvješće.
Zatim, u svoje okrilje je KŠZ primila šest novih udruga. Neki klubovi brisani su iz članstva jer je ustanovljeno da još od 2003. godine nisu imali nikakvih aktivnosti. KŠZ je tako ostala siromašnija za četiri nove članice. Zapravo, većina brisanih potiče iz doba kada su zbog potrebe „glasačke mašinerije„ pojedinaca takvi klubovi nicali omogućivši pojedincima i pojedinim lobijima da lakše preuzmu pozicije u izbornim jedinicama, Skupštini i Upravnom odboru KŠZ-a te Skupštini i UO SŠKŽ kao i mjesto predstavnika u Skupštini HOO-a. Međutim, saznavši za brisanju iz članstva javili su se pojedini klubovi potkrijepivši dokumentom da su redovito slali svoje zapisnike,  financijska izvješća i programe u kancelariju. Gdje su i zbog čega nestali…?

Nepoštivanje statuta

U četiri protekle godine je stvarno došlo do promjena  u članstvu, neki klubovi su brisani, neki primljeni… Trebalo bi zato sastaviti nove izborne jedinice, po mogućnosti ne kao dosad dirigirane prema izbornom inženjeringu ili osobnim interesima. Isto tako, u Statutu HOO-a u poglavlju XIII. Nespojivost određenih poslova i funkcija, piše: „Radnici Stručne službe Hrvatskog olimpijskog odbora ne mogu biti nositelji izvršnih funkcija u tijelima (na primjer: predsjednik, tajnik, član Izvršnog ili Upravnog odbora i tome slično ) članova HOO-a, ni predstavnici tih članova u Skupštini HOO-a.“
Slijedom navedenog, Statuti KŠZ-a i SŠKŽ-a moraju biti usklađeni sa Statutom HOO-a. U prijevodu, djelatnici Stručne službe i profesionalni treneri (zaposlenici KŠZ-a) ne mogu biti predstavnici u Skupštini i Upravnom odboru KŠZ-a i SŠKŽ-a, što je u proteklom mandatu bio slučaj. Na primjer, profesionalni tajnik KŠZ-a Tomislav Polić član je Skupštine i Upravnog odbora SŠKŽ. Nadalje, profesionalni tajnik u Streljačkom savezu Marijan Tončić, profesionalac HRK Karlovac Dubravko Strnić i profesionalni trener u KK Kaplast Dario Keča su u Skupštini KŠZ-a….
Dakle, treba  voditi računa o statutarnim odredbama i sugerirati članicama da predlažu kandidate kako to nalaže i Statut KŠZ-a, da to budu ugledni športski djelatnici… Isto tako premalo je žena u športskim tijelima. Vijeće HOO-a po Statutu mora imati u svom sastavu tri žene, a kod nas se to vodi pod razno. Imali uopće  žena športskih djelatnica koje bi u sadašnjem načinu predlaganja i biranja ušla u Skupštinu, a da o upravnim odborima KŠZ-a i SŠKŽ-a i predstavniku u Skupštini HOO-a i  ne govorimo?! Žene bi morale dobiti važnost u toj križaljki, bez obzira radi li se o gradskoj ili županijskoj čelnoj poziciji. Tako saznajemo da je najozbiljniji ženski kandidat za funkciju predsjednice SŠKŽ bivša predsjednica Županijskog kuglačkog saveza Željka Bukovac, a pojedinci bi na čelu županijske organizacije htjeli vidjeti i majku uspješnih veslača Jasnu Milošević. Bez izgleda nije niti Ljilja Vokić koja nosi ime i prezime poznate hrvatske političarke i bivše ministrice te zapažena trenerica Marina Capan – Nikolić.

Izborni inženjering

Izbori u športskim zajednicama održavaju se u rujnu ove godine a lobiranja su već sada počela pa se aktualna “športska vlada” našla na mukama. Sigurno je jedno a to je da je nogometašima „odzvonilo“ s pozicije prvog čovjeka karlovačkog športa. Aktualni predsjednik KŠZ je već najavio da se više ne namjerava kandidirati, a  lobisti su počeli raditi za svog novog kandidata.  Istina neslužbeno i za šankom. Za predsjednika gradske športske zajednice guraju Želimira Žigu Feitla. Jedna strana, saznajemo, navija za Krunoslava Karina, druga za Mladena Kuku. Neslužbeno nam je kandidaturu već najavio taekwondo majstor Miro Brežan. Pojedinci bi na čelu KŠZ-a htjeli vidjeti rukometaša Milu Žaju, gimnastičara i u svom mandatu uspješnog predsjednika KŠZ Željka Šančića, kreativnog  Antuna Purgara, pokaznog olimpijca Dražena Perkovića, atletičara Stevu Kostadina…
Bez kandidata za predsjednika nije niti županijska organizacija. Kako su do sada uglavnom svi predsjednici SSKŽ bili iz Karlovca, a samo jedan iz Ozlja, vrijeme je da na tu fotelju opet zasjedne netko i izvan grada na četiri rijeke. Među najozbiljnije kandidate ubrajaju se, prije svih Josip Kasun iz Duga Rese, potom Ogulinac i naš kolega novinar Darko Pribanić, uspješni športski djelatnici iz Ozlja – Ivan Kos i Branko Bedeniković te kuglač Damir Pavlaković.

Drug predsjednik

Na sjednici Upravnog odbora županijske športske zajednice naš izvor nam javlja da je došlo do „krvavog obračuna“ između predsjednika SSKŽ i člana Upravnog odbora Mladena Kuke. Kuka se suprotstavio prijedlogu predsjednika, poslušnog vojnika svoje partije, koji je predložio financiranje profesionalca koji bi trebao biti na proračunu SŠKŽ s funkcijom „instruktor nogometa u NSKŽ“. Taj predsjednikov prijedlog je Kuku toliko razbjesnio da je ovaj s pravom isprovocirao nazočne napustivši sjednicu, a „veliki drug predsjednik“ se kasnije pokušavao opravdati da to nije njegova zamisao već da je to od njega tražio netko drugi?! Zanimljivo bi bilo objaviti i u koliko je nadzornih odbora penzioner – drug predsjednik dok nam je gomila mladih na burzi rada!?

Jedna misao o “Muke upravnih odbora KŠZ i SŠKŽ uoči predstojećih izbora

Komentari su zatvoreni.