Gdje je nestao natjecateljski biciklizam ?

Piše Marijan Bakić

Vrlo «fletna» ekipa županijske podružnice SSSH na čelu sa sindikalnim «chiefom» Nikolom Badovincem ponovno je napravila izniman posao oko organizacije tradicionalne, sada već 17. Prvosvibanjske biciklijade. Prekrasno, idealno vrijeme poklopilo se s tradicijom ugodnog druženja i bicikliranja, tako da je ponovno veliki broj građana prepoznao vrijednost ove prvosvibanjske manifestacije. Dojam je da je biciklijada  postala zaštitni znak proslave Praznika rada u tolikoj mjeri da više i nije potrebno bilo što oglašavati nego samo doći prijaviti se u Kovačićevu i čekati da dođe na prijavak  kojih 2.000 do 2.500 građana između 7 i 77 godina starosti.
Organizirane grupe, klubovi, čitave obitelji, mnoštvo poznatih i nepoznatih naših sugrađana, krenuli su prema «Papalini» uz Dobru gdje su ih dočekale porcije besplatnog graha, pivo i drugih proizvoda ono malo industrije koje je u Karlovcu preživjelo svjetsku i preživljava domaću recesiju. Ovaj novi projekt koji se pokazao iznimno uspješnim u brojnim bogatijim europskim zemljama, tako je  dobio svoju premijeru i u gradu na četiri rijeke, i to upravo na biciklijadi. Doduše, za razliku od većine drugih hrvatskih gradova gdje je teškoj gospodarskoj situaciji 1. svibanj tradicionalno iskorišten kako bi radnici barem jedan dan organizirano iskazali svoje mišljenje o politici i poslodavcima, u Karlovcu je sindikalna prvosvibanjska manifestacija ipak samo masovni obiteljski izlet na poznato izletište uz Dobru.

Biciklijada se ne propušta

Biciklijada je i ove godine napravila iskorak gdje KA-sindikalisti ponovno javno podupiru humanitarnu akciju «Štedim i darujem» – za novi vrtić na Turnju. Karlovačka banka je kao generalni sponzor događaja donirala, a sindikalci podijelili 2.000 majica s logom biciklijade i ove humanitarne akcije, tako da će osim lijepih dojmova za uspomenu o sudjelovanju ostati i majica koju će nositi ovoga ljeta.
– Ovo je definitivno najmasovnija biciklijada do sada. Ponestalo nam je majica što znači da ih na godinu trebamo barem pet stotina više. Velik broj sudionika potvrda je da radimo dobro i da su ljudi svih dobi prepoznali ovu akciju, zadovoljan je Badovinac.
Ne samo da su prepoznali, već je “Prvosvibanjska biciklijada” postala događaj koji se ne propušta i na koji se putuje organizirano, u grupama, bez obzira radilo se o obiteljskom sudjelovanju, klupskom ili neformalnom.

Sigurnosti za bicikliste

Ono po čemu će ova biciklijada biti još upamćena je što su po prvi puta uz policijsku pratnju u automobilima i na motorima, uz bicikliste do Grduna „pedalirali“ i policajci na biciklima. PU Karlovačka je biciklijadu iskoristila za promoviranje sigurnosti za bicikliste, pa je tako podijelila i određen broj kaciga najmlađim sudionicima.
Policijska biciklistička ophodnja će naravno i ubuduće patrolirati gradskim ulicama i to je još jedan bitan korak da grad na četiri rijeke, iliti osam obala, postane i grad biciklista, što bi s obzirom na tradiciju bicklizma i broj klubova vrlo lako mogao postati.

Na potezu su biciklistički klubovi

Na cesti prema Grdunu mogli su se vidjeti članovi karlovačkih biciklističkih klubova: BK Karlovac 1882. BKK T-Rex, ŠRK Pedala laganini… Karlovac je na trenutak podsjetio da je nekad bio grad biciklizma i da je tu vozio najveći od svih, hrvatski biciklist svih vremena – biciklistička legenda Ivan Levačić. Gdje je nestao kvalitetni natjecateljski biciklizam kakav prepoznajemo preko Ivana Levačića?
Prisjetih se tako nedavne skupštine ŠRK Pedala laganini i nastupnog govora novoizabranog predsjednika Vladimira Latkovića koji je podsjetio svoje kolege iz biciklističkih klubova:
– Naš je cilj suradnja sa svima, prvenstveno sa srodnim biciklističkim klubovima od kojih također očekujemo da podrže sve naše akcije i u njima sudjeluju koliko je to moguće više i bolje. Pored toga morat ćemo s ostalim biciklističkim klubovima grada i županije poraditi i na osnivanju Županijskog biciklističkog saveza jer kroz strukovni savez možemo još više doprinijeti promociji i kvaliteti biciklizma te rekreacije kod mladih i građana, a što je naš temeljni i društveni zadatak jer težimo k tome da djelujemo i da nas prepoznaju kao društveno odgovornu udruga.
U kontekstu promocije biciklizma, druženja i rekreacije, SSSH i „Mika“ Badovinac ponovno su zaslužili čistu peticu. Što su napravili drugi? Od skupštine «Pedale» je prošlo par mjeseci a nitko od odgovornih iz krovnih športskih asocijacija nije okupio predstavnike biciklističkih klubova i podsjetio ih na neophodno povezivanje, dogovor da će to učiniti, i zbog podizanja kvalitete biciklističkog športa.

Mali proračun i puno entuzijazma

“Prvosvibanjska biciklijada” je ponovno pokazala da se i s relativno malim proračunom i puno entuzijazma, može napraviti itekako posjećena manifestacije u kojoj aktivno sudjeluju i sami građani. Štoviše, ako je kod “brendiranja” grada bitno ono što niti jedan drugi grad u Hrvatskoj nema ili ono u čemu smo bolji od drugih, onda je, gledajući biciklijade u drugim hrvatskim gradovima, naša definitivno zaslužila naći se u opisu glavnih gradskih događanja, a danas sutra i na popisu turističkih atrakcija.
Biciklijada je dobar primjer kako se i ostale institucije i udruge, možda i Turistička zajednica, mogu uključiti, kako bi biciklijada svake godine uz povorku imala što više dodatnih sadržaja, bez obzira na to da li su usko vezani uz samu povorku i bicikliste ili uz neke prateće aktivnosti i promociju.