ZAGREB - Povodom smrti nestora hrvatskog i svjetskog sportskog novinarstva Žarka Susića koji je preminuo u ponedjeljak 26. travnja, vodstvo Hrvatskog olimpijskog odbora, predsjednik Zlatko Mateša i glavni tajnik Josip Čop uputili su obitelji Susić i sportskoj javnosti brzojav sućuti slijedećeg sadržaja:
“Dragi športski prijatelji, hrvatsko i svjetsko sportsko novinarstvo nikad više neće biti isto. Odlaskom Žarka Susića otišao je onaj dio sportskog novinarstva kojeg su generacije rado nasljedovale kao temeljitost i dobro poznavanje sportske riječi i sporta.
Znamo da je Susiću u središtu bila istina o sportu, provjerena i utemeljena, i nikad podložna površnosti. Pamtimo ga kao vrsnog pisca, analitičara ali i skromna čovjeka koji je svoje vrhunsko znanje činio dostupnim svima koji su to željeli.
Nedostajat će hrvatskoj i svjetskoj novinarskoj i sportskoj obitelji. Počivao u miru!”
Susić s karlovačkim novinarima
Žarko Susić je nekoliko puta bio u Karlovcu u posjeti Sekciji športskih novinara. Prvi se put susret s karlovačkim športskim novinarima na osnivačkoj skupštini Sekcije, potom je jedne godine bio i predsjednik žiria za odabir lokalnih godišnjih novinarskih nagrada, a prije nekoliko godina bio je i predavač na novinarskoj tribini Sekcija HZSN Karlovac.
Žarko Susić, najstariji hrvatski i svjetski sportski novinar, preminuo je u 95. godini života 26. travnja u Zagrebu. Susić, svjedok cjelokupne povijesti sportskog novinarstva u Hrvatskoj, rođen je u Gospiću 10. srpnja 1915. godine, a svoju novinarsku karijeru započeo je devetnaest godina kasnije u tadašnjem Jutarnjem listu. Od prvog teksta do kraja profesionalnog rada prošla je 41 godina, ali i nakon odlaska u mirovinu nestor hrvatskog i svjetskog novinarstva nastavlja s pisanjem i izvješćivanjem, uglavnom s najvećih sportskih događanja.
Tijekom svoje novinarske karijere Susić je surađivao s brojnim pisanim i elektroničkim medijima, a među njegove najveće uspjehe ubraja se osnivanje Ilustriranih sportskih novina (zajedno s Miroslavom Habunekom) koje se kasnije nazivaju Narodni sport, a 1962. godine mijenjaju naziv u Sportske novosti. Također, Susić je, po završetku profesionalne karijere, postao i prvi službeni sportski komentator u bivšoj Jugoslaviji, a izvještavao je, između ostalog, sa šesnaest Olimpijskih igara.
Za svoj dugogodišnji rad dobio je niz priznanja i odlikovanja, a među najvažnijima je ono iz 2004. godine – posebno priznanje Međunarodnog olimpijskog odbora za doprinos sportskom novinarstvu u svijetu koje mu je dodijelio Juan Antonio Samaranch. U Republici Hrvatskoj dobio je najviše državno sportsko priznanje, Nagradu Franjo Bučar za životno djelo 2007. godine.
Tijekom više od 70 godina rada Susić je, osim pisanja novinskih članaka i izvješćivanja, i na brojne druge načine sudjelovao u sportu pa je tako od 1971. do 1974. bio predsjednik Sekcije sportskih novinara Hrvatske, te dopredsjednik Hrvatskog zbora sportskih novinara. Bio je član Gimnastičke komisije AIPS-a i urednik nekoliko knjiga o sportu.
HOO / HZSN