SLUNJ - Već četvrtu godinu za redom Hrvatska je domaćin jedne od europskih utrka u kategoriji R6 na kojoj nastupa oko 30 ekipa, pa se tako u Slunju od 16.-18. travnja održao rafterski spektakl „Rast Raft Extreme“. Zagrebački klub KKK Vidra kao glavni organizator, ugostio je raftere iz Hrvatske, BiH, Slovenije, Srbije, Crne Gore, Mađarske i Bugarske.
Osim raftinga, ove godine se sportski dio festivala proširio na još neke ekstremne sportove kao free climbing, dirt jump i paintball pa je tako broj sportaša koji su se natjecali premašio brojku 400.
Uz sportski, natjecateljski dio, organizatori (klub „Vidra“ i grad Slunj) su se potrudili da posjetiteljima omoguće odličan provod organizacijom glazbenog festivala. Ogulinac Zdeslav Karlovac, glavno lice „Vidre“, zajedno s Petrom Rukavinom koji je zadužen za ovaj „nesportski“ dio, čitavu priču su ove godine digli na malo višu razinu, prvenstveno što se tiče organizacije. No, očito je svima recesija i ovdje uplela svoje prste, s obzirom da se osjećao manjak posjetitelja u odnosu na prošlu godinu.
Što se tiče natjecateljskog dijela, ove godine prijavila se 21 muška i šest ženskih rafting ekipa, manje-više isto kao i prošle godine.
Panintball natjecanje
Paintball natjecanje održalo se u dvije discipline: woodsball i speedball. U organizaciji Paintball kluba Balistic iz Zagreba i kluba „Black Sheep“ iz Križevaca moglo se uživati u jedinstvenom spoju ove dvije discipline, što još nije viđeno kod nas. Igrao se 7 men turnir na kojem su ekipe startale iz suprotnih kutova igrališta. Cilj je bio u 20 minuta pokušati što više puta osvojiti zastavu postavljenu na sredini terena.
Free climbing je na ovogodišnjem festivalu bio u organizaciji Penjačkog kluba Pulfer iz Zagreba. Natjecalo se u boulderingu (disciplini sportskog penjanja) u kojoj se ne koristi sigurnosna užad, penjači se ne penju na visine veće od 7 metara, a zadano penjalište natjecatelji nastoje svladati što prije i sa što manje komplikacija.
Sportska disciplima Dirt Jump (oponašanje motocross vozača na biciklima) na festivalu je bila u organizaciji zagrebačkog biciklističkog kluba Dirt Station.
Utrke su se održale u dva dana i to u tri discipline: slalom, sprint/head2head i spust. U slalomu, koji se održao prvi dan natjecanja, svaka ekipa vozila je dvije vožnje prolazeći kroz nizvodna i uzvodna vrata, a za konačni poredak uzima se bolje vrijeme. Postavlja se 12-16 vrata od čega barem uzvodna uzvodna. U ovoj tehnički najzahtjevnijoj disciplini u muškoj kategoriji najbolja je bila ekipa KKK Vrbas iz BiH. RK 4 rijeke iz Karlovca na čelu s Tomislavom Komučarom zauzela je 11 mjesto. U ženskoj konkurenciji najbolje su bile ekipa RK Kanjon iz BiH.
Sprint/head2head
U popodnevnim satima održao se sprint/head2head koji se kao disciplina sastoji u tome da prvo svaka ekipa vozi sprint, a nakon toga 8 ili 16 ekipa s najboljim vremenima nastavlja borbu u disciplini head2head sistemom eliminacije tako da dva rafta startaju istovremeno. Ovu disciplinu bilo je vrlo atraktivno za gledati jer se radilo o izravnom dvoboju pri čemu često dolazi do sudaranja raftova. Najbolji u sprintu bili su Mađari Kanyon Raft Team, a u ženskoj konkurenciji Alfa Tim iz Srbije.
Ekipa iz Karlovca je u ovom dijelu natjecanja zauzela 13. poziciju. U head2head karlovčani su ponovno zauzeli zlatnu sredinu, 10.mjesto, a najbolji su bili Splićani iz KKRK Delta Sport. Kod žena ponovno je najbolji bio „Alfa Tim“.
Mnogi natjecatelji morali su preskočiti organizirani subotnji tulum zbog nedjeljnog spusta koji je počeo u jutarnjim satima. Ova disciplina je najzahtjevnija u sklopu rafting natjecanja, budući se radi o jednosatnoj utrci u kojoj do izražaja dolazi izdržljivost i zajedništvo ekipe. Spust nosi i najviše bodova za ukupni poredak. „Karlovac“ je u spustu zauzeo 12. mjesto, a prvo je ponovno došlo u ruke KKRK Delta Sporta RT. Među ženama su kao i prošle godine najbolje bile „Liman“ ekipa iz Srbije.
U ukupnom poretku najbolji su bili KKRK Delta Sport iz Splita, koji su očito dobrim treninzima uspjeli nadvladati prošlogodišnji plasman na drugom mjestu. Karlovačka ekipa RK 4 rijeke u konačnici je bila na 12. mjestu. U ženskoj konkurenciji najbolja je bila ekipa „Adventure Net“ iz Bugarske.
Tjaša KRIVOKUĆA