Štednja za sve osim za neke

Proračun Grada Karlovca za iduću, 2011. godinu manji je za ukupno 38 milijuna kuna i od ovogodišnjeg je manji za 20 posto. Aktualni gradski proračun težak je nešto više od 200 milijuna kuna, a prijedlogom novog, njegov iznos trebao bi biti oko 160 milijuna kuna. Svi koju su se nadali da tako neće biti, prevarili su se. To je nažalost realnost sadašnjeg gospodarskog trenutka, kako u državi tako i u gradu Karlovcu. Istina je da su apetiti bili preveliki, a proračunska  sredstva nedostatna, te  će se silom prilika svi, uključujući i športske udruge, morati prilagoditi postojećoj situaciji i u narednih nekoliko godina biti skromniji i strpljivi.

Županijski proračun će iduće godine biti osam milijuna kuna manji od ovogodišnjeg i iznosit će 128 milijuna kuna. Dakako da će sukladno tome i proračun Karlovačke županije za šport  biti manji.

Grad Karlovac je za šport prije četiri godine izdvajao nešto manje od četiri posto, točnije 3,99 posto prihoda, a 2011. godine to će biti 4,87 posto pa kad se sve zbroji i oduzme, dolazi se do 6,5 milijuna kuna koliko će se iz proračuna Grada Karlovca izdvojiti za šport u idućoj godini, što uključuje kredit za uređenje nogometnog stadiona, troškove četiri dvorane i tome slično. Za djelatnost športskih udruga raspoređivat će se ostatak od 1,4 milijuna kuna. Tako se za šport izdvaja prema tvrdnjama nekih više od onoga što preporučuje Hrvatski olimpijski odbor, a to je pet posto od prihoda.

Dokument Hrvatskog olimpijskog odbora kojim se preporuča  lokalnim zajednicama koliko bi trebale iz proračuna izdvajati za šport ne postoji, nego je Hrvatski olimpijski odbor u svim prijedlozima izmjena i dopuna Zakona o športu, unatrag čak deset godina, predlagao da u Zakon uđe odredba po kojoj bi se iz gradskih proračuna na lokalnoj razini izdvajalo minimum pet posto za financiranje športa. To nikad nije prihvaćeno iz razloga jer takov prijedlog može dati samo ministarstvo financija. HOO ne odustaje od te odredbe u nekim budućim izmjenama i dopunama Zakona.

Na prijedlog proračuna za iduću godinu bilo je samo devet primjedbi što puno govori o interesu građana, pojedinih organizacija a i gradskih vijećnika o donošenju proračuna, dokumenta koji određuje i usmjerava sve tokove gradskog života. Konkretno, prihvaćene su sve primjedbe, osim zahtjeva Karlovačke športske zajednice kojoj je rečeno da su im „apetiti“ preveliki i nerealni, pa ih gradonačelnik poziva na štednju i racionalizaciju. Kako kaže, upitno je kako ćemo stajati 2012. godine. Poziva ih da se ponašaju racionalnije i prije svega jeftinije. Saznanje da neki klubovi troše dnevno koliko neki mjesečno ili čak godišnje daju za pravo gradonačelniku da traži racionalnije, štedljivije i jeftinije organiziranje športskih klubova.

Teret recesije i nedostatnih financijskih sredstava moraju podnijeti svi bez izuzetaka ali, nije baš tako. Nogometni klub Karlovac nije primjer štednje. Koliko je poznato u ovoj je godini iz gradskih tvrtki dobio nešto više od 730.000 kuna. Vodovod i kanalizacija donirali su 400.000 kuna, Inkasator  je donirao klub s nešto više od 200.000 kuna, a Čistoća i Zelenilo svaki sa po 55.000 kuna. Podsjetimo još da su svim članicama Karlovačke športske zajednice smanjili godišnja sredstva osim NK Karlovac koji je od te „torte “ od svih udruga dobio po „krišku“, što je opet bilo nedostatno, kako „Karlovcu“ tako i ostalima.

Poznato je da su još u listopadu  započele pripreme za donošenje proračuna Grada i Županije za 2011. godinu. Na pitanje koje će mjesto unutar proračuna naći natjecanja, športski objekti, međunarodni program pojedinih klubova i športova, gradska i županijska športska zajednica, teško je procijeniti, ali stječe se dojam da se ni gradska ni županijska športska zajednica nisu previše o tome skrbile,  iako to stoji u njihovim programskim zadaćama. Činjenica je da je  HOO znatno smanjio sredstva za nacionalne športske saveze, pa klubovi moraju sve značajnije participirati u troškovima nastupa svojih športaša u međunarodnom programu  nacionalnih selekcija. Imamo niz uspješnih mladih športaša, članova nacionalnih selekcija, koji nastupaju na najvećim međunarodnim natjecanjima, a o kojima se nažalost već duže vrijeme brinu jedino klubovi. Ispada stoga neprimjereno istupanje čelnika KŠZ i SŠKŽ prigodom proglašenja najboljih u športu o njihovom zaslugama za športske dosege športaša.

Zasigurno  da bi bilo vrlo važno odlučiti, prioritete u športu i standard športskog treninga i natjecanja koji se prati proračunskim sredstvima. Međutim, prema onome kako su predloženi proračuni i sredstva za šport, očito je da to nisu adekvatno, pravovremeno i argumentirano pratile krovne športske asocijacije grada i županije. Proračuni Grada i Županije bit će usvojeni narednih dana,  i usprkos saznanja i prihvaćanja posljedica recesije, mnogi koji su trebali skrbiti o proračunskim sredstvima za šport to su prespavali a izgleda neki se još nisu probudili, a izgleda ni ne znaju da se donosi temeljni dokument grada i županije. Žalosno ali istinito za šport grada i županije.

Možda bi KŠZ i SŠKŽ bio olakšan posao u traženju i planiranju proračunskih sredstava da su kada je nacrt proračuna grada i županije išao na javnu raspravu, organizirali svoju – športsku javnu raspravu o sredstvima proračuna za šport u gradu i županiji, ali bez političkog naputka u džepu.  Trebalo je okupiti vijećnike športaše i športske djelatnike u Gradskom vijeću i Županijskoj skupštini, kojih je ne mali broj, i utanačiti način kako izboriti veća proračunska sredstva za šport i primjerenu raspodjelu sredstava unutar pozicije sredstava za šport.

Športski objekti, osim Stadiona „Branko Čavlović-Čavlek“, u lošem su stanju i neodržavani, što zbog nemara korisnika ili zbog nedostatka sredstava za njihovo održavanje. Nije li možda jedno od rješenja da Grad vrati u vlasništvo klubovima športske objekte kojih su oni bili vlasnici do 1995. kada su od, i zbog poznate “hrvatske privatizacije i pretvorbe”, zakonskom odredbom  postali vlasništvo lokalne uprave?

4 misli o “Štednja za sve osim za neke

  1. Ovakve tekstove bi doktori trebali prepisivat na recep za one s lošom probavom! Bolji je od laksativa.

  2. 1. treba ukinut financiranje profesionalnih klubova (NE nogometa! već svih – i nogometa i rukometa i košarke i odbojke itd.) i financirat djecu, omladinske škole i ulagat u sportsku infrastrukturu.

    2. sportski objekti su zapravo sasvim okej – ŠSD je malo dotrajala ali nije tako strašna, a dvorane u Grabriku i od Ekonomske su odlične, bit će i Dubovac. Šanac je isto dobar, Sokolski…jedino je atletika strašno zapostavljena.

  3. ne treba ukinuti klubove, ali treba ukinuti financiranje plača, nagrada i ostalih osobnih primanja… iz sredstava proračuna, koja su neprimjerene vremenu, gospodarskoj situaciji a bogme i ostvarenim rezultatima.
    samo neki športski objekti su u stanju primiti neka ozbiljnija športska natjecanja, prvenstvo države i neki manje značajan međunarodni susret, za ostalo nema ni prostornih ni tehničkih uvjeta prema propisima međunarodnih športskih asocijacija. Atletska staza je po izjavama gradskih i športskih čelnika trebala biti obnovljena u sklopu radova na obnovi i uređenju stadiona!?

  4. pa ne ukinut klubove :) nego financiranje profesionalnih pogona – treba davati klubovima lovu ali za rad s djecom i u redu mi je onaj projekt po kojem se prioritetnim klubovima plaća jedan trener, to može proći.

    a za sportske objekte velim da su u redu za gradske potrebe, ne međunarodne, mislim da sada ne treba ni ulagati u neke glamurozne stvari, teška su vremena i postoje veće potrebe. glavno je da djeca imaju gdje trenirati a pogotovo kad se otvori dubovačka dvorana taj dio će biti vrlo dobro pokriven (osim atletike koju smo već spomenuli).
    a i nije tako loše, ŠSD odgovara uvjetima, bilo je dosta vrlo masovnih natjecanja u gradu (prvenstva u mini rukometu, gimnastičko prvenstvo. razna borilačka natjecanja), ponešto međunarodnih (posljednje rukomet Hrvatska-Rumunjska), stadion je isto ugostio mladu reprezentaciju što nam je i dosta, pa ni Split ne može dobit A reprezentaciju, ne moramo se ni mi ponašat kao da smo glavni grad ;)

Komentari su zatvoreni.