Međunarodne utakmice karlovačkih rukometaša i rukometašica

Karlovački gradonačelnik Damir Jelić i predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza Sandi Šola, u nazočnosti novinara te izbornika hrvatske rukometne reprezentacije Slavka Goluže, tajnika HRS-a Damira Poljaka, direktora muških reprezentacija HRS-a Ivice Udovičića i šefa marketinga HRS-a Silvija Njirića, potpisali su jučer  u „gradskom magistratu“ ugovor o domaćinstvu kvalifikacijske utakmice za Euro 2012. u Srbiji između muških seniorskih rukometnih reprezentacija Hrvatske i Rumunjske koja će se u karlovačkoj ŠSD odigrati u četvrtak 28. listopada 2010. godine s početkom u 20 sati. Susret će izravno prenositi i Hrvatska televizija. Na tom skupu je i potvrđeno da će utakmica biti humanitarna jer će dio prihoda od prodanih ulaznica biti uplaćen u Fond Štedim i darujem za izgradnju vrtića na Turnju, a o čemu će odluku naknadno donijeti Hrvatski rukometni savez. Upravo zbog te humanitarne note cijena ulaznice biti će po 100,00 i po 70,00 kuna.
Podsjetimo da je već jednom u Karlovcu odigrana humanitarna rukometna utakmica. Na utakmici RK Karlovačka pivovara – Badel 1862 Zagreb koja je odigrana u ŠSD 13. prosinca 1992. godine (20:27) i na kojoj se okupilo oko 2500 gledatelja, sav prihod oko 150.000 HRD, uplaćen je u Fond za pomoć djeci u ratu poginulih hrvatskih vojnika – športaša.
Ovo je nesumnjivo jedna od najvažnijih rukometnih utakmica koja je u posljednje vrijeme odigrana u Karlovcu, iako je Karlovac u povijesti bio domaćin velikog broja značajnih i kvalitetnih rukometnih susreta. Spomenimo samo 16. SP u rukometu za žene, C skupina, koje je 2003. održano u Karlovcu i odakle je reprezentacija Norveške postala novi svjetski prvak.

Kvalifikacije za europsko i svjetsko prvenstvo

Taj susret  međutim nije i jedini kvalifikacijski susret koji je dosad odigran u dvorani kraj Korane. U organizaciji karlovačkog prvoligaša 2. studenoga 1997. godine, odigrana je u ŠSD kvalifikacijska utakmica za odlazak na EP, za koju se tražila „karta više“. Rukometaši Hrvatske pobijedili su Makedoniju  37:27, a jedan od najboljih pojedinaca u susreta sa sedam postignutih golova bio je domaći igrač Valner Franković.
U jesen 1998. Karlovac je bio domaćin niza međunarodnih rukometnih susreta, a 25. rujna 1998.  godine najbolja selekcija rukometaša Hrvatske svladala je Bjelorusiju 32:28 u kvalifikacijskom dvoboju za odlazak na SP u Egipat.
U Karlovcu je 14. ožujka 1968. ženska reprezentacija Jugoslavije u kvalifikacijskoj utakmici za SP pobijedila Nizozemsku 23:11 (10:7).

Reprezentacija Pariza, Trofej Jugoslavije

Nakon što je Karlovac 1967. godine dobio modernu športsku dvoranu domaći rukometaši i rukometašice oprobali su se u više međunarodnih susreta. Reprezentacija Karlovca odigrala je 23. siječnja 1970. prijateljsku utakmicu sa selekcijom Pariza. Bila je to reprezentacija Francuske koja je dva dana kasnije gostovala u Zagrebu. Parižani su pobijedili Karlovčane 20:13 (11:5). Domaće je vodio Ratimir Peris a nastupili su: Branko Hrvoj, Slavko Kurija, ratko Knežević, Damir Čavlović, Jurica Lakić, Branko Trbojević, Željko Feitl, Dubravko Bončić, Milan Stić, Ljubomir Šainović, Mihajlo Savić, Ninko Mirić i Stjepan Pauković.
Karlovac je u lipnju 1983. bio domaćin međunarodnog turnira „Trofej Jugoslavije“ (A grupa) za rukometašice. Pred karlovačkom publikom reprezentativke bivše države pobijedile su Nizozemsku 31:14, Rumunjsku 27:18 i Čehoslovačku 20:12.

Reprezentacija Italije u Karlovcu

Žuto – zeleni sa Dubovca su 16. siječnja 1984. bili uspješan partner rukometnoj reprezentaciji Italije na parketu ŠSD koju je tada vodio izbornik i trener Zdravko Malić. Gosti su pobijedili „Dubovac“ sa 25:22.  Dubovčaki su se 1974. godine nedaleko Firenze dva puta susretali s mladom reprezentacijom Italije, a 1977.  godine su nastupili i u Imoli (Italija).
Rukometašice „Dubovca“ su u prosincu 1984. godine svladale u Karlovcu reprezentaciju Italije 28:19 (12:10). Pobjedu su izborile: Natalija Barać, Andreja Ban, Marijana i Štefica žaja, Ksenija Ličina, Dragica Adamović, Sanda Humjan, Ana Furlan, Anđelka Badovinac, Renata Grgas, Karrolna Horvatinčić, Elvira Rožić i Snježana Ožanić. U listopada 1986. godine po drugi put su u prijateljskoj utakmici u Karlovcu pobijedile rukometnu reprezentaciju Italije. Utakmica je odigrana u Jastrebarskom a rezultat je glasio 25:24 (14:14). Igračica utakmice bila je Marijana Žaja sa 12 postignutih golova.

Švicarci i Saudijska Arabija

U ŠSD na Rakovcu gostovala je u svibnju 1985. godine i muška reprezentacija Švicarske koju je vodio Sead Hasanefendić. Protiv snažnih gostiju „Dubovac“ je poražen 16:20 (6:10). Za Karlovčane su nastupili: Ivan Pavlaković, Sabrija Muharemaj, Vlado Justament, Branko Mrkšić, Damir i Tomislav Čavlović, Zdravko Štedul, Tihomir Kasunić, Branko Krnjaić, Milan Ribić, Davorin Letić, Branko Petrović, Predrag Višnić i Davorin Matan.
Početkom svibnja 1997.  u Karlovcu je odigran susret između “Karlovačke banke“ i rukometne reprezentacije Saudijske Arabije koji je završen 28:28. HRK Karlovac je 1998. još jednom ugostio reprezentaciju Saudijske Arabije i pobijedio 27:26.

Bjelovarski „Partizan“ domaćin u Karlovcu

Nakon otvaranja ŠSD, nakon ljubljanske Tivoli prve prave športske dvorane u bivšoj državi,  Karlovac je često bio domaćin velikih rukometnih predstava. U Kupu europskih prvaka, između 1967. i 1973. godine bjelovarski „Partizan“ u Karlovcu nije pretrpio niti jedan poraz. U dvorani kraj Korane rušili su prvake: „Fram“ iz Reykjavika, „Slask“ iz Wrtoclawa, „Granolers“ iz Barcelone, prašku „Duklu“, „Hapoel“ iz Tel Aviva te čuvene momčadi iz Njemačke, Rumunjske i Rusije „Magdenburg“, bukureštansku „Steauu“ i moskovski MAI. U Karlovcu su Bjelovarčani stekli vizu za Dortmund gdje su kao prva hrvatska momčad osvojili Kup europskih prvaka (Partizan – Gummersbach 19:14).

Međunarodne utakmice prvoligaša

RK Karlovačka pivovara nastupila je 1992. godine u Kupu Alpe –Adria s klubovima iz Austrije, Hrvatske, Italije i Slovenije.  U Kupu gradova Europe igrali su 1993. godine. Najprije su u dvije utakmice lako eliminirali rukometaše „Kalhetija“ iz Tbilisija, glavnog grada Gruzije, 42:7 i 33:13. Zbog ratnog stanja u Karlovcu utakmice su potkraj rujna 1993. odigrane u Radeču (Slovenija). U 2. kolu City Cupa „Karlovačka pivovara“ je bila nešto uspješnija od „Metalurga“ iz Skoplja. Prvu utakmicu u Jastrebarskom Karlovčani su dobili 21:13, a u uzvratu su 6. studenoga poraženi u glavnom gradu Makedonije 18:25. Zahvaljujući zgoditku viška „pivari“ su se svrstali među osam najboljih momčadi u tom europskom natjecanju. Iduća prepreka bila je previsoka. Rukometaši njemačkog „Tusem Essena“ slavili su u siječnju 1994. na svom parketu pobjedu od 17:5. Uzvrat je odigran istoga mjeseca u ŠSD pred 3000 gledatelja a domaći rukometaši su se časno oprostili od Kupa gradova Europe visokom pobjedom nad igračima iz Essena 24:17.
U ljeto 1995. godine za trenera karlovačkog rukometnog prvoligaša došao je Damir Poljak, današnji tajnik HRS-a. U dvije utakmice Kupa pobjednika kupova Europe Karlovčani su se u listopadu 1995. sastali s afirmiranom momčadi OM Vitrolles, francuskom reprezentacijom u malom. U prvoj utakmici u Karlovcu gosti su predvođeni Jacksonom Richardsonom, koji je sezonu ranije proglašen najboljim rukometašem svijeta, pobijedili sa 25:20. U Vitrollesu, gradiću nedaleko Marseillea, Francuzi su dobili i drugu utakmicu, 33:22.
Karlovački su rukometaši 18. ožujka 1996. dobili novog sponzora i promijenili ime u RK Karlovačka banka. U listopadu i studenome iste godine „Karlovačka banka“ je nastupala u Kupu EHF. U 1. kolu „bankari“ su eliminirali „Slask“ iz Wroclawa u Poljskoj, nakon karlovačke pobjede 31:21 i poraza u gostima 20:23. U 2. kolu su rukometaši „Prata“ (Italija) za zgoditak bili uspješniji od karlovačkih rukometaša (18:15 u Pratu i 20:22 u Karlovcu) i plasirali se u 3. kolo.
U travnju 1997.  godine Karlovčani su izborili novi nastup u Kupu europskih pobjednika kupova. Već u 1. kolu su se oprostili od natjecanja. U dvije utakmice je češka momčad „Kovopetrol“ bila ukupno uspješnija. U prvom susretu u Karlovcu susret je završen pobjedom domaćina 26:24, a u uzvratu u Plzenu bilo je čak 35:24 za češku momčad.
Još je dva puta rukometaši HRK Karlovac nastupili u međunarodnim kupovima. Godine 2007., u Kupu pobjednika europskih kupova, susreli su se s „Minskom“ iz Bjelorusije. Prvi meč u Karlovcu su pobijedili, dok su u Minsku bili prekratki za dva gola i ispali iz daljnjeg natjecanja. U sezoni 2007./08. igrali su u Karlovcu Challange cup gdje su nastupile tri momčadi: „Linkoping“ iz Švedske, engleski „Manchester“, podgorićka „Budućnost“ i „Karlovac“. Prvo mjesto osvojili su Crnogorci, „Karlovac“ je bio drugi te su se kao drugoplasirani plasirali u daljnje natjecanje gdje su igrali s rumunjskom „Resitom“ od koje su izgubili obje utakmice te ispali iz daljnjeg natjecanja za Challange cup.

Prvu međunarodnu utakmicu odigrali „Dubovac“ i „Brentwood“

Rukometaši „Karlovca“ (bivša Banija a kasnije Tekstil) gostovali su 1972. u Rumunjskoj, a prvu međunarodnu utakmicu u Karlovcu odigrali su rukometaši „Dubovca“ u ljeti 1980. godine s engleskom momčadi HC Brentwood iz Londona za koju je igrao i vodio je Zagrepčanin Goran Gazivoda, bivši igrač RK Zagreb, a kasnije poznati bankarski stručnjak u našoj zemlji. „Dubovac“ je pobijedio 27:21.
Rukometašice „Dubovca“ gostovale su u Francuskoj. Uzvratile su posjet rukometašicama „Moginesa“ koje su u proljeće 1985. nastupile na Trofeju mladosti u Karlovcu. Karlovčanke su u mondenom Cannesu zabilježile pet pobjeda i vratile se s pobjedničkim peharom.
Godine 1989. rukometaši „Dubovca“ i „Jugoturbine“ gostovali su u tadašnjem DDR-u, a juniori „Dubovca“ nastupili su na međunarodnom turniru mladih u Poljskoj.
Članovi Rukometne škole Karlovac su posljednjih godina više puta sudjelovali na međunarodnim turnirima u Češkoj i Mađarskoj.
Uoči Nove godine 1997. rukometaši „Karlovačke banke“ su u stanci između dva dijela prvenstva Hrvatske sudjelovali na međunarodnom turniru u Nizozemskoj gdje su među osam momčadi bili šesti. U veljači 1993. tjedan dana su gostovali u Slovačkoj gdje su uknjižili jedan poraz i dvije pobjede. Za novo prvenstvo 1997./98. Karlovčani su se u kolovozu pripremali u Slovačkoj. Na međunarodnom turniru u gradu Nove Zamky osvojili su prvo mjesto u konkurenciji osam klubova iz Austrije, Češke, Slovačke i Hrvatske.

Najveći uspjesi karlovačkog športa vezani uz rukomet

Najveći uspjesi karlovačkog športa tijekom 90-ih vezani su upravo uz rukomet. Momčad RK Karlovačke Pivovare koja je stvorena 1992. godine fuzijom RK Jugoturbine i RK Dubovac u sezoni 1993../94. bila je druga a iduće godine trećeplasirana momčad Hrvatske, odmah nakon «Badel 1862. Zagreb», uz dva nastupa u finalu Kupa Hrvatske. Nakon toga klub mijenja ime u RK Karlovačka banka (1994./95.) te i dalje niže uspjehe na domaćem i međunarodnom planu. Od 1998. godine klub u svoje ime unosi pridjev «hrvatski» te i danas nosi ime Hrvatski rukometni klub….
Odlične rezultate u posljednjih desetak godina postižu mlađe selekcije karlovačkog kluba, uz dva naslova kadetskih i jedan naslov juniorskih državnih prvaka, sa više igrača koji su zaslužili reprezentativni dres u mlađim selekcijama.
U seniorskoj reprezentaciji bivše Jugoslavije, gdje je Karlovac dvije godine imao rukometnog drugoligaša, igrala su trojica Karlovčana Vinko Kampić, Jurica Lakić i Branko Štrbac (Olimpijada, Los Angeles 1984. zlato).
Nakon osamostaljenja, dres seniorske reprezentacije Hrvatske nosili su Darko Franović (EP Portugal 1994. bronca), Valner Franković i Vladimir Šujster (Olimpijske igre, Atlanta 1996. zlato), Helena Lulić i trener Damir Čavlović koji je kratko vrijeme bio izbornik seniorske reprezentacije.

Jedna misao o “Međunarodne utakmice karlovačkih rukometaša i rukometašica

  1. I nakon ovoliko teksta niti jedan komentar.Očito sport više nikoga ne zanima :)

Komentari su zatvoreni.